Újabb két embert vittek kórházba a tiszafüredi lépfenefertőzéssel összefüggésben. Összesen ötvenen kapnak antibiotikumos kezelést lépfenegyanú miatt. A fertőzés két beteg szarvasmarha illegális vágására vezethető vissza. A Jobbik és az MSZP is a földművelésügyi minisztert kéri számon az ügy miatt. Fazekas szerint viszont a hatóságok szabályszerűen jártak el.
További két embert vittek kórházba megfigyelésre lépfenefertőzés gyanúja miatt Tiszafüredről. A tiszafüredi lépfenefertőzéssel összefüggésben már mintegy ötvenen kapnak antibiotikumos kezelést – mondta el a megyei tisztifőorvos.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) péntek reggel közölte az MTI-vel, hogy lépfenefertőzés gyanúja miatt többen kórházba kerültek. A debreceni Kenézy kórházban már nyolc embert kezelnek. Az ÁNTSZ ismertetése szerint az ember a lépfene kórokozójával beteg állatokkal (főként kérődzőkkel) való közvetlen kapcsolat (állatok gondozása, vágása, feldolgozása) révén fertőződhet meg. Kiemelték: az időben felfedezett lépfene antibiotikummal jól gyógyítható. Az Országos Epidemiológiai Központ honlapján olvasható tájékoztatás szerint ugyanakkor kezelés nélkül a betegek 20-60 százaléka meghal.
A pénteki tájékoztatás szerint az elmúlt napokban egy tiszafüredi szarvasmarhatelepen két szarvasmarhát vágtak le illegálisan. Az állatokról feltételezni lehetett, hogy betegek, de erről az állategészségügyi hatóságot nem értesítették. A Nébih Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának vizsgálata a helyszínen még fellelhető fagyasztott húsból kimutatta a lépfene-baktériumot. Az illegálisan levágott állat húsának egy részét családilag felhasználták, a másik részét a több konyhát is üzemeltető Füredi Hableány Bt.-hez szállították.
Péter István, Jász-Nagykun-Szolnok megyei főállatorvos arról számolt be, hogy a hatósági állatorvost csak több szarvasmarha megbetegedése, elhullása után értesítették. A lépfenebetegséget a hatóságok július 2-án állapították meg. A konyhák üzemeltetői szabálysértést követtek el, mert ellenőrizetlen, kísérő dokumentumok nélküli húst szállítottak be főzésre. Bírságuk emiatt elérheti a több millió forintot, és a megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatósága büntetőfeljelentést is tett a rendőrségen.
A lépfenefertőzés miatt több ellenzéki párt is azt követeli, hogy Fazekas Sándor valljon színt. A Jobbikos Lukács László György közleményében azt a kérdést veti fel, hogy a földművelésügyi miniszter miért titkolózott és szólalt meg későn a lépfenefertőzés ügyében. A képviselő szerint Fazekas Sándornak számot kellene adnia arról, hogy milyen kapcsolatban áll azzal a céggel, amelynek a telephelyén a sajtóinformációk szerint a lépfenefertőzést okozó szarvasmarha-zugvágás történt. A közlemény utal arra, hogy a 2014-es választási kampány alatt a cég tulajdonosainak érdekeltségébe tartozó másik kft-nél a cég meghívására állami támogatás mellett megvalósult projektet adott át. Ennek a beruházásnak az alapkövét szintén ő tette le még az előző év szeptemberében.
Lukács László György úgy véli: amennyiben Fazekas Sándor nem tud magyarázatot adni arra, hogy miért csak a súlyos fertőzéseket követő sokadik napon reagált a lépfenével kapcsolatos értesülésekre, felmerül a gyanú, hogy a miniszter reakcióját befolyásolta a tulajdonosokhoz fűződő politikai jellegű kapcsolata. Az ellenzéki képviselő az ügy kapcsán felvetette Kovács Sándor Tisza-tavi miniszteri biztos alkalmatlanságát is, amely tisztségről szerinte Kovácsnak le kellene mondania.
Az MSZP arra szólította fel Fazekas Sándort, mint az élelmiszerbiztonságért felelős minisztert, mint Tiszafüred országgyűlési képviselőjét, és mint a lépfene-fertőzést előidéző gazdálkodó jó ismerősét, hogy haladéktalanul álljon a nyilvánosság elé, és válaszoljon a fertőzés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A párt szakpolitikusa, Gőgös Zoltán az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményben úgy fogalmaz: „nagy kár, hogy az élelmiszerbiztonságért felelős miniszter politikai hangulatkeltésnek tartja az igazság kiderítésének szándékát” az óráról-órára súlyosabbá váló tiszafüredi lépfene-ügyben. Az MSZP úgy véli: a közvéleménynek tudnia kell, hogy honnan származnak azok az állatok, amelyek a földművelésügyi miniszter által barátjának nevezett gazdálkodó tiszafüredi telephelyén a lépfene-fertőzést hordozták. Továbbá volt-e karantén, vagy az állatokat azonnal a természetvédelmi terület legelőjére engedték, és mit csinált a hatóság az első vágás, valamint az ügy kipattanása között eltelt közel két hétben? – tette fel a kérdéseket a Gőgös Zoltán.
Fazekas Sándor egy kunhegyesi rendezvényen újságírói kérdésre azt mondta az ügyről: a hatóságok a szabályoknak megfelelően jártak el. Hozzátette, hogy az érintett szarvasmarha-állomány Magyarországról származik, állatorvosi vizsgálata folyamatban van. Beszámolt arról is, hogy a magyar hatóságok kötelezettségüknek megfelelően az ügyet hivatalból jelentették az Európai Unió állatbetegség- és élelmiszerbiztonsági nyilvántartó rendszerének, ahová több száz ilyen jelzés fut be a tagországokból.
Fazekas Sándor szerint a „nagyon sajnálatos” tiszafüredi eset emberi gondatlanságból ered. A jelenleg is zajló rendőrségi, illetve hatósági vizsgálatok azonban megnyugtatóan tisztázni fogják, hogy pontosan mi történt, és ki a felelős – mondta a miniszter, aki szerint a lépfenefertőzés nem politikai, hanem büntetőügy, az eset kivizsgálása pedig a helyi kormányhivatal és a rendőrség feladata.
Hozzátette: „Kiadtuk a közleményt és eljártunk az ügyben, valamint mindent megtettünk azért, hogy ne legyen további fertőzés, ne szállítsanak ki olyan ételt, ami emberi fogyasztásra alkalmatlan.”
A rendőrség két embert már kihallgatott gyanúsítottként, és még mások felelősségét is vizsgálja az ügyben.