Ebből elég!
Felpörgették az inflációt, elszállt a költségvetés hiánya, leállt a növekedés, a versenyképességet lenullázták a forint árfolyamát összerogyasztották, cserébe loptak sokat.
A kormány szerdai ülésén tárgyal a devizahiteles mentőcsomagról, amelyről július 4-én szavazhat a parlament. A javaslat szerint a bankoknak kell majd bizonyítani, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokkal nem érte hátrány a hitelfelvevőket.
A kormány szerdai ülésén tárgyalja a devizahiteles javaslatot, amelyről még a nyári szünet előtt, július 4-én szavazhat a parlament. Rogán Antal az Indexnek azt is elmondta, a javaslat értelmében nem az adósoknak kell majd bizonyítaniuk, hogy hátrányuk származott az egyoldalú szerződésmódosítás vagy az árfolyamrés miatt, hanem a bankoknak kell bizonyítani ennek az ellenkezőjét.
Az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés a javaslat értelmében semmis lesz, a bankoknak pedig meg kell téríteniük az adósok ebből eredő kárát. A szabályozás nem csak a hatályos, de az öt éven belül lejárt hitelszerződésekre is vonatkozik majd.
Rogán hozzátette: fontolgatják, hogy a végtörlesztett hitelszerződésekre is kiterjesszék a törvény hatályát. Tervezik a lakáscélú hitelek forintosítását is, de erre legfeljebb csak ősszel kerülhet sor – írja az Index.
Varga Mihály a kormányülés után bejelentette, hogy még a héten benyújtják a parlamentnek a törvényjavaslatot. Hozzátette, hogy a devizahitelesek helyzetének rendezésében kétlépcsős lesz a törvényalkotás. A devizahiteleseket ért tényleges veszteségek elszámolása a második lépcsőben történik, arra szeptemberben tesz majd javaslatot a Nemzetgazdasági Minisztérium, egyeztetve a Magyar Bankszövetséggel, és bizonyos kérdésekben a Magyar Nemzeti Bankkal.
A kormány szerint az árfolyamrés kérdése viszonylag gyorsan rendezhető, mivel a Kúria kimondta, hogy az MNB hivatalos középárfolyamát kellett volna alkalmazniuk a bankoknak – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
A kabinet javaslatot tesz az elévülés kérdésének világos meghatározására is, amelyről már bankszövetség vezetőit is tájékoztatta. A kormány álláspontja szerint amíg a szerződés hatályban van, addig élő jogviszonyról van szó, elévülés csak a jogviszony lezárulta után indulhat el; ezt rögzíteni fogják a törvényben.
Varga Mihály a szerződések tisztességtelenségének kérdésével kapcsolatban jelezte: meg kell hagyni a lehetőséget mind az ügyfelek, mind a pénzintézetek számára arra, hogy bírósági úton mondják ki, a szerződés tisztességtelen vagy tisztességes volt-e. Kitért arra is: javaslatokat tesznek arra, hogy a tisztességesség vagy tisztességtelenség kimondására irányuló peres eljárásoknál milyen határidőket kell betartani.