Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A fideszes politikus arra kérte a norvég kormányt, hogy függesszék fel a támogatási programot mindaddig, amíg az alap körül kialakult ügyet nem sikerül mindkét fél számára megnyugtatóan rendezni.
A Népszabadság információi szerint Lázár János levelet írt Vidar Helgesen norvég EU-ügyi miniszternek, melyben azt javasolja: függesszék fel a Norvég Civil Támogatási Alap támogatási programját „az ügy mindkét fél számára megnyugtató rendezéséig”. Lázár János továbbra is úgy véli, hogy megkérdőjelezhető az alap kezelésére kijelölt szervezet, az Ökotárs Alapítvány vezette konzorcium függetlensége és szakmai működése. A lap úgy tudja, hogy a norvég miniszter megkapta Lázár levelét, de még nem alakítottak ki róla hivatalos álláspontot.
A lapnak nyilatkozó szakértő szerint egyrészt az alap működésének felfüggesztésére még nincs precedens, másrészt a pénzosztó mechanizmushoz jogi értelemben nincs köze a magyar kormánynak, nem számít szerződő félnek.
Lázár a levélben azt is írja, hogy bízik abban: „a végrehajtási felelősök kiválasztásának újbóli megtárgyalása mindkettőnk számára eredményesen fog zárulni”. A Népszabadság szerint ez a mondat az sugallja, hogy új pénzosztókat szeretne a kormány. Ennek kikényszerítésére viszont jogszerű lehetősége nincs.
A fideszes államtitkár szerint a kormány szándéka, hogy csak kormányzati intézmények vagy állami nonprofit társaságok tevékenykedhessenek a fejlesztéspolitikában. Ez azonban ellentétes a Norvég Civil Alap szándékával, ahol kifejezetten kormánytól független pénzosztó szervezetek tevékenykednek.