Ipsos: Belpolitikai megfontolások döntenek az EP-választáson

2014. április 22. 16:09

Az EP-választáson szavazók mindössze 13 százalékát befolyásolják a pártok európai programjai, miközben 11 százalékuk kifejezetten olyan pártokra szavaz amellyel leginkább kifejezik kritikájukat a hazájukban zajló folyamatokkal kapcsoaltban – derül ki az Ipsos tizenkét uniós tagállamban végzett felmérésének eredményéből.

2014. április 22. 16:09

Az emberek többsége az EP-választáson belpolitikai szempontokat vesz figyelembe, ez a magyar szavazókra különösen jellemző – derül ki az Ipsos tizenkét uniós tagállamban végzett felmérésének eredményéből, amelyet kedden juttatott el az MTI-hez. E szerint a megkérdezett 9300 ember 42 százaléka arra a pártra fog voksolni, amelytől a legtöbb pozitív választ remélheti országa számára. További 11 százaléknyian olyan pártra szavaznak, amellyel leginkább kifejezik kritikájukat a hazájukban zajló folyamatokkal, kormányzati teljesítménnyel kapcsolatban. Az uniós polgárok mindössze 13 százaléka figyel a pártok európai programjára.

Magyarországon ennél markánsabb eredményeket mértek: a választók 55 százaléka oda szavaz, amely párttól az ország fellendülését várhatja, 15 százalékot pedig az aktuális hatalom elutasítása befolyásol. A megkérdezettek mindössze 5 százaléka utalt arra, hogy a pártok Európai Unióhoz való viszonya alapján mérlegel.

A magyarok mellett a britek körében gyakoriak a belső viszonyokra alapozó megfontolások, és leginkább a németek és a svédek döntenek majd az EU-ra figyelve. A felmérés szerint a résztvevő országok polgárainak 35 százaléka nem foglalkozik az EP-választással. A legérdektelenebbek a csehek, náluk ez az arány 52 százalékos, míg Magyarországon 26 százalékos. Az is kiderült, hogy az európai polgárok – a magyarok is – Németország gazdasági erejét, befolyását tartják a legnagyobbnak.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2014. április 23. 06:03
"Az EP-választáson szavazók mindössze 13 százalékát befolyásolják a pártok európai programjai,..." Ez a totális hozzánemértésből fakadó IPSOS féle szamárság. Amikor bármely ország választói képviselőt küldenek az EU-ba, akkor azért küldik oda, hogy az országot képviselje. Még jó, hogy nem olyanokat választunk, akik már többször bizonyságot adtak arról, hogy bármikor készek Magyarország ellen szövetkezni. Mint ahogy azt eddig is a szocialisták és liberálisok, meg a Bokros Lajcsi tette. Semmi féle egyéb szempontnak nem lehet súlya: csak és egyedül a nemzeti érdek. Ez az egyetlen vezérelv.Másról nincs is szó, és eddig sem volt.
korona
2014. április 22. 20:43
(bemásoltírás)---------------------------------------------------------------------- KÖZÖNY Teljes közöny az Európai Unióval szemben 2014.04.22 17:15 Ma délután lejárt a határidő az EP-választásra beadott listák bejelentésére - a pártoknak 20 ezer érvényes ajánlást kellett összegyűjteniük, hogy képviselőket küldhessenek az Európai Parlamentbe. A választáson, mely május 25-én lesz megrendezve, a részvételi arány kérdéses - valószínűleg rekord alacsony lesz a leadott szavazatok száma. Az Ipsos tizenkét uniós tagállamban végzett felméréséből kiderül, hogy a választókat egyáltalán nem érdekli a pártok programjainak EU-képviseletre vonatkozó része. Az európai választók 42%-a belpolitikai tevékenység alapján választott pártra adja le szavazatát az EP-választásokon is. Eközben a választók mindössze 13%-a ismeri az általa preferált párt európai uniós programját. Magyarországon ez az adat még szélsőségesebb: a választók 55%-a dönt belpolitikai szempontok alapján az EP-választáson, miközben mindössze 5 százalék ismeri a választott párt európai uniós programját. Vagyis hazánkban - mint perifériaállamban - teljes a közöny az Európai Unióval szemben. Az emberek nem akarnak beleszólni az EU politikájába, mert tíz év EU-tagság ellenére nem érzik úgy, hogy az EU részei lennének. Többek közt ennek köszönhető, hogy miközben a Fidesz a belpolitikában aktív Brüsszel-ellenes retorikát folytat, az emberek mégis megszavazzák az EP-választásokon, mert nincsenek tisztában a párt európai uniós programjával. Mindez kiválóan mutatja, hogy az embereket nem érdekli és nem is fogja érdekelni az Európai Parlamentben zajló politika, abba beleszólni nem akarnak, mivel az Európai Unióra mint külső hatalomra tekintenek, amivel elsősorban a külpolitikának kell foglalkoznia. A magyar választókat a brüsszeli politika csak annyiban érdekli, hogy az EU mennyiben korlátozza Magyarország függetlenségét. Vagyis a föderalizálási törekvések ellenére a magyarok nem fognak államként tekinteni az Európai Unióra, az EU továbbra is külső, külpolitikai tényező marad. A május 25-i EP-választásokon mutatkozó alacsony részvételi arány fogja ezt csak igazán megmutatni. Az emberek közömbösek az EU-val szemben, - éppen itt lenne az ideje, hogy népszavazás formájában meg legyenek kérdezve a választók; tíz évi EU-tagság tapasztalatai alapján akarják-e, hogy Magyarország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon?
6qwasyx
2014. április 22. 19:24
Pelczné Gáll Ildikón kívül egyetlen fideszes EP-képviselőt sem ismerek. Tompika nem számít, az egy gecihuszár bohóc.
tango47
2014. április 22. 18:51
Erre a felmérésre vajon mennyit költöttek? Én a feléért elárultam volna nekik a végeredményt, ami a címben látható.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!