Végre egy brüsszeli döntés, mely egy irányba mutat a magyar nemzeti érdekkel
A román-magyar gazdasági együttműködés egy újabb lendületet kap.
A helyi közigazgatási egységek saját zászlóinak elfogadásáról és használatáról szóló törvényjavaslatot terjesztett a bukaresti parlament elé a Szociáldemokrata Párt negyvenkét képviselője. Eszerint a községek, városok és megyék zászlóit kormányhatározattal fogadják majd el az önkormányzat javaslata alapján.
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői terjesztették be azt a törvényjavaslatot a román parlament elé, miszerint a jövőben a kormány döntene a helyi zászlókról az önkormányzatok javaslata alapján.
A helyi zászlók formájának és méreteinek egyezniük kell a román nemzeti lobogóval, nem sérthetik a román nemzeti jelképeket és nem tartalmazhatják más országok nemzeti jelképeit.
A szakvéleményezés után elfogadott települési, vagy megyei zászlók tartalmazhatják az adott közigazgatási egység címerét és megnevezését. Ott, ahol valamely kisebbség teszi ki a lakosság legalább 20 százalékát, a közigazgatási egység megnevezését az illető kisebbség nyelvén is fel kell tüntetni a zászlón, a román megnevezés alatt, azonos méretű és színű betűkkel.
A javaslat szerint a települési zászlót csak az ország, és az Európai Unió zászlajával együtt lehet majd kitűzni közintézményekre. A törvénynek nem megfelelő zászlókat elkobozzák majd, kitűzésüket pedig tízezer lejig (700 ezer forint) terjedő bírsággal sújtják.
Márton Árpád, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi frakcióvezető-helyettese az MTI érdeklődésére nem tudta megerősíteni, hogy a PSD képviselői azt a szövegváltozatot iktatták-e a parlamentben, amely már az RMDSZ módosító javaslatait is tartalmazza.
A frakcióvezető-helyettes rámutatott, az eredeti tervezet szerint csak azoknak a közigazgatási egységeknek lehetett volna saját zászlójuk, amelyek rendelkeznek címerrel, és a zászló csakis a címert, valamint a közigazgatási egység nevét tartalmazhatta volna. Az RMDSZ ezen megkötések feloldásáról állapodott meg koalíciós partnerével.
„Semmi nem gátolja a közigazgatási egységeket, hogy a székely zászlóra tegyék fel saját címerüket, úgy, ahogy az Kovászna megye esetében történt” – vélekedett Márton Árpád.