Összekapcsolták a magyar és a szlovák gázhálózatot

2014. március 27. 17:56

Átadta Orbán Viktor és Robert Fico a magyar és szlovák földgázhálózatot összekapcsoló gázvezetéket a Pest megyei Szadán. A két miniszterelnök az energiabiztonság szempontjából történelmi jelentőségűnek nevezte a jövő januártól üzemelő gázvezeték átadását. A kormányfők abban is megegyeztek, hogy megnövelik a két ország közti átkelési lehetőségek számát. Az MSZP szerint álságos kampányfogás egy nem működő gázvezeték átadása.

2014. március 27. 17:56

Összekapcsolták csütörtökön a magyar és a szlovák földgázhálózatot a két ország miniszterelnöke jelenlétében a Pest megyei Szada melletti tranzitállomáson. Orbán Viktor az energiaellátás szempontjából történelmi jelentőségűnek nevezte a beruházást, és hozzá hasonlóan Robert Fico is az energiabiztonság növelését hangsúlyozta beszédében. A kormányfők egyúttal új határátkelő utak és hidak építéséről is megállapodtak.

A magyar miniszterelnök elmondta, hogy az új vezetéken keresztül nem orosz eredetű gáz érkezhet majd Magyarországra. Orbán szerint így ezentúl „akármi is történik tőlünk keletre”, Magyarországra mindenképpen érkezik gáz. Mindezek alapján az energiaellátás és általában a gazdaság szempontjából is történelmi jelentőségűnek nevezte Orbán Viktor a két ország gázhálózatának összekapcsolását. A miniszterelnök szerint ma a magyar állam kezében van minden eszköz, amely ahhoz szükséges, hogy akármi is történjék a világban, a magyar háztartások és a gazdaság gázellátása kiszámítható és biztonságos legyen. Orbán Viktor megismételte egyúttal azt a kormányzati célt, hogy a háztartási és az ipari áram Európában Magyarországon legyen a legolcsóbb. A miniszterelnök szerint Közép-Európa előtt nagy jövő áll, ha a mostanihoz hasonló együttműködések sokaságát valósítják meg a térségben élők, ezért „nekünk, közép-európaiaknak érdemes összefognunk, és érdemes kiállnunk a saját érdekeinkért”.

Robert Fico szlovák miniszterelnök beszédében közölte, hogy a magyar és a szlovák földgázhálózatot összekapcsoló vezeték tesztidőszaka július 1-jén indul, jövő január 1-jén pedig megkezdődik a normál üzemű működés. A szlovák kormányfő elmondta, hogy a most megvalósuló gázvezeték-összekötés jelentősen hozzájárul az energiabiztonság megteremtéséhez. Fico egyúttal megköszönte, hogy az Európai Unió 30 millió eurót fektetett a projektbe.

A beruházó Magyar Gáz Tranzit Zrt. korábbi tájékoztatásában hangsúlyozta: az új gázvezeték növeli Magyarország és a régió ellátásbiztonságát, erősíti Magyarország tranzitszerepét, és hozzájárul a hazai gáztárolók előnyösebb kihasználtságához. Az összesen 111 kilométer hosszú, kétirányú, 75 bar nyomású csővezeték magyarországi szakasza 92 kilométer hosszú, két végpontja Vecsés és Balassagyarmat.

A csütörtöki szadai ünnepségen Orbán Viktor és Robert Fico aláírt egy határátkelőút-építésről szóló együttműködési megállapodást is. A megállapodást Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára ismertette, aki szerint Magyarország és Szlovákia történelmének legnagyobb közös fejlesztési programjáról van szó. Elmondta: 11 új határátkelő utat, 7 Ipoly- és egy Ronyva-hidat építenek, valamint két új kompkapcsolatot is kialakítanak, így 2020-ra megduplázzák az átkelési lehetőségeket a két ország határán. Ezzel a két ország határának ritka átjárhatóságából fakadó versenyhátrányt leküzdés szeretné Magyarország és Szlovákia leküzdeni, aminek 646 kilométeres határszakasza az egyik leghosszabb Európában.

Eközben az MSZP bejelentette: szerintük nevetséges és álságos kampányfogás, hogy Orbán Viktor miniszterelnök annak ellenére avatta fel csütörtökön a magyar-szlovák gázvezetéket, hogy az még nem is készült el. Ráadásul a közös gázvezetéket a szocialista kormány készítette elő.

Józsa István szocialista politikus közleményében azt írta: álságos, hogy a kormányfő egy európai uniós finanszírozású projektet avat fel, noha négy éve folyamatosan harcol az Európai Unió és az egységes uniós energiapiac megteremtése ellen. „Álságos Orbán melldöngetése, mert a magyar-szlovák földgázszállító vezetéknek már hat hónapja kereskedelmi üzemben kellene állnia, de éppen az Orbán-kormány akadályozta intézkedéseivel, ezért várhatóan csak 2015. január 1-jén indulhat majd rajta a földgázszállítás” – olvasható a közleményben. Józsa hozzátette: az MSZP támogatja az egységesülő uniós energiapiac létrehozását, a tagállami energiapiacok összekötését.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
5perc
2014. október 13. 13:21
Milyen érdekes, megint össze akarják kapcsolni: http://www.origo.hu/gazdasag/20141013-szijjarto-fontos-a-jo-viszony-oroszorszaggal.html
liberálzöld.
2014. március 28. 16:27
Orbán másodszorra piszkolta össze a kezét életében. Először amikor a parlament előtt kordont lopott, meg most.
Kárpáti Zoltán
2014. március 27. 23:03
Szóval ismét egy fontos lépést tettünk a két ország egyre inkább való összekötése felé. Hogy mikor majd annektáljuk, akkor már rendesen integrálva is legyen.
Warwolf
2014. március 27. 19:50
" „Álságos Orbán melldöngetése, mert a magyar-szlovák földgázszállító vezetéknek már hat hónapja kereskedelmi üzemben kellene állnia, de éppen az Orbán-kormány akadályozta intézkedéseivel, ezért várhatóan csak 2015. január 1-jén indulhat majd rajta a földgázszállítás” " A ti időtökben még el akarták taposni Budapestet, most meg Orbánnal kulcsfontosságú gázvezetéket adnak át közösen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!