Az Orbán-rendszer gazdasági hatásairól

2014. március 16. 09:11

Az Orbán-rendszer hazánkat visszafordította abba a zsákutcába, ahonnét a rendszerváltáskor sikerült kitörnünk.

2014. március 16. 09:11
Csillag István
Csillag István

Az átfogó értékelés készítésének a másik nehézsége, hogy Orbánnak nincs összefüggő gazdaságpolitikája, csak egymásra hányt szavai a célokról. A parlamentáris demokráciákban a gazdaságpolitika célja a népesség jólétének, így fogyasztásának növelése, az egyenlőtlenségek csillapítása, és ennek megfelelően a gazdaságpolitika feladata a jólét feltételeit megteremtő kiegyensúlyozott gazdasági növekedés elősegítése, ezért már most megelőlegezem a következtetést: az Orbán-kormánynak, helyesebben az Orbán-rendszernek nincs gazdaságpolitikája. Orbán és rendszere nem a jólét növelésének és az egyenlőtlenség mérséklésének, ezek feltételei megteremtésének a célját követi, hanem kizárólag a hatalom megszerzését, megtartását, és a hatalom birtokában a legközvetlenebb híveinek tulajdonhoz és jövedelemhez segítését, a javak újraosztását tartotta és tartja fontosnak. (...)

Az egymásnak ellentmondó várakozásokból bizonytalanul felködlő gazdaságpolitika helyett Orbán rendszere épült ki. A kiszámítható, higgadt kormányzást a nyugalom kenetteljes szavai váltották, az átgondoltságot a névadó életútját kiaknázó (Széll Kálmán Terv, Magyary program, Semmelweis Terv stb.), félévente-évente záporozó programok. Mindez a folyamatos rajtaütésszerű támadást álcázta, aminek célja, eredménye és következménye az Orbánnak és híveinek a javára újraosztott jövedelmek és vagyonok megszerzése. Az egészségügy, az oktatás, az igazgatás »megalvadt struktúráját« nem a gazdaságosság és a szolgáltatás hatékonyságának és minőségének a növelése jegyében »szorították összébb«, hanem azért, hogy erőforrásaikat (a humánerőforrást, értsd a kinevezési jogokat) központosítsák, és megtörjék az Orbán-rendszerrel szembeni lehetséges önállósulási lehetőségeiket, megszüntessék sokszor évszázados kivívott autonómiájukat (lásd: tanszabadság vagy egyetemi autonómia). (...)

Az Orbán-rendszer hazánkat visszafordította abba a zsákutcába, ahonnét a rendszerváltáskor sikerült kitörnie. A felnőttek között újra növekedni kezdett azoknak az aránya, akiknek megélhetése közvetlenül a politika döntésétől függ (köztisztviselők és közalkalmazottak, közmunkán lévők, munkanélküliek, gyes+gyed-járadékosok, nyugdíjasok), míg a piaci jövedelemmel rendelkezők (versenyszektor munkavállalói, vállalkozók) száma és aránya legjobb esetben is stagnál.”

Összesen 193 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ykzsmed
2014. március 16. 21:00
" Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, mint hogyha kormányoztunk volna. Ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este….. Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz. Annyival vagyunk túl az ország lehetőségein, hogy mi azt nem tudtuk korábban elképzelni, hogy ezt a Magyar Szocialista Párt és a liberálisok közös kormányzása valaha is megteszi. És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig. Semmit. Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést, amire büszkék lehetünk, azon túl, hogy a szarból visszahoztuk a kormányzást a végére. Semmit. Ha el kell számolni az országnak, hogy mit csináltunk négy év alatt, akkor mit mondunk"
1120
2014. március 16. 20:57
A kampányidőszak alaposan felkavarta a latrinát...
Wagner Hopkins
2014. március 16. 20:30
Hogy sikerült leszedni a fejiről a koszos ősz szőrt? Megperzselték, mint a malacot?
Kiddush Hashem
2014. március 16. 20:07
Stern úr! A meguk fajták vitték Magyarországot mindig zsákutcába, mióta létszámukhoz képest indokolatlan mértékben felülreprezentáltak a közéletben és a magyar állam ügyeiben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!