Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A Mavir szerint a paksi beruházás után is tartósan importra szorulhat az ország, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) tanulmánya pedig arra mutat rá: a projekt csak a jelenlegihez képest kétszeres vagy háromszoros áramár mellett érné meg.
A Mavir szerint a pótlási igények mellett a fogyasztás növekedése is új kapacitások létesítését teszi szükségessé. A tanulmányban két forgatókönyvet dolgoztak ki: az első, intenzív kapacitásnövekedéssel járó változatban a paksi bővítés mellett nagyarányú földgáztüzelésű kapacitáslétesítéssel számoltak. Ez akár exportot is eredményezhet. Ha viszont csak Paksra hagyatkozunk, akkor továbbra is tartós importra szorulunk majd – foglalja össze a Napi.hu.
A lap a REKK tanulmányáról azt írja: a kutatóközpont szerint nagyon sok a drága kockázat a bővítés körül, így a beruházás csak akkor térülhet meg, ha minden jól alakul. Legrosszabb esetben 176 euróba is kerülhet majd az egy előállított áram megawattonként, míg az optimistább számítás 66 eurót jósol.
A REKK arra is rámutat: ha olyan szerződést kötnek, amely értelmében a magyar fél jelentős szerepet vállal az esetleges költségtúllépések finanszírozásában, akkor a 20 százaléknyi saját forrás kamata többszöröse lehet az orosz hitelének.