Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Megsemmisítette az Alkotmánybíróság a Ptk. közéleti szereplők személyiségi jogának védelméről szóló rendelkezését - értesült az Index. Az alkotmánybírák között komoly vita lehetett, hiszen 8:7 arányban semmisítették meg a rendelkezést, ami alapján a közszereplőket szűkebb keretek között lehetett bírálni.
Az Index több független forrásból úgy értesült, hogy az Alkotmánybíróság február 24-i ülésén megsemmisítette a március 15-én életbe lépő új polgári törvénykönyv (Ptk.) közszereplők bírálhatóságáról szóló rendelkezését. A testületben komoly vita lehetett, mert a megsemmisítés mellett 8:7 arányban döntöttek a bírák, akik közül a kisebbségben maradtak jelenleg a különvéleményeket fogalmazzák. Azokat a testület március 3-i ülésén vizsgálják majd meg.
Az indítványt Szabó Máté akkor ombudsman terjesztette az AB elé. Beadványában azt írja: az új törvény megnehezíti a közszereplők bírálhatóságát, és korlátozza a szólásszabadságot.
Az új Ptk az, ami először szabályozza, hogy egy közszereplő bírálatához milyen feltételeknek kell teljesülnie. Ehhez az kell, hogy a bírálatra:
– méltányolható közérdekből kerüljön sor,
– szükséges és arányos mértékű legyen,
– ne sértse a közszereplő emberi méltóságát.
Az ombudsman méltányolható közérdekről szóló feltételt tartotta aggályosnak, amit túl szigorúnak, és ködösnek ítélt, ráadásul túl szigorú feltételnek is tartotta. A méltányolható közérdekre történő utalás egyébként az utolsó pillanatban került bele a Ptk-ba, az alkotmányügyi bizottság módosító indítványának részeként. Korábban akadémikusok már aggályosnak nevezték a méltányolható közérdekről szóló feltételt.