Szili Katalin hangsúlyozta, pártjuk új hangot, stílust és értékeket hoz a politikába azzal a céllal, hogy megvalósítsa a civil demokráciát. Kiemelte, a KTI frissességet jelent a változatlanságot ígérő két nagy politikai formációval szemben, mivel alulról szerveződő pártjuk munkájában kizárólag olyanok vesznek részt, akik megőrizték hitelességüket, szűkebb környezetükben pedig már bizonyították is rátermettségüket.
„A KTI pártok és mozgalmak összefogásával alakult, jelenleg pedig már több mint huszonöt civil szervezet található a tagságában, köztük a devizahiteleseket segítő csoportok, valamint olyan kisebb szervezetek, amelyek csalódtak az MSZP-ben” – mondta a volt házelnök. Hozzátette: „szervezetük felépítése a tagok egyenlőségén alapul, összefogásuk pedig érték- és programalapú”.
A jelenleg független országgyűlési képviselő egységes választási programjukból idézve elmondta, a civil párbeszéd segítése érdekében egy második parlamenti kamara összehívását javasolják, továbbá visszahívhatóvá tennék a parlamenti képviselőket.
Szili Katalin hangsúlyozta, a KTI nem szövetkezik azon politikai erőkkel, amelyek az elmúlt huszonöt évben zsákutcába juttatták az országot. Úgy fogalmazott, örül a szélesebb politikai összefogások létrejöttének, mert így világosan látszik, „ki az, aki csak a neoliberális folyamatokban tud gondolkodni és aki baloldali intézkedésekkel a konzervatív oldalt szolgálja”.