„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Az EU-pénzekből 90 milliárd, a szén-dioxid kvóta eladásából 70 milliárd jut az összesen 500 milliárdos Panel III. programra, a maradék kétharmad önkormányzati támogatásból és önerőből állna össze – mondta Németh Lászlóné.
A kedden bejelentett, 500 milliárd forintos Panel III. program egyharmad részét kitevő vissza nem térítendő támogatás forrása a szén-dioxid kvóta értékesítéséből származó 70 milliárd, továbbá az uniós operatív programokból várható 90-95 milliárd forint – mondta Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter a Duna televízió Közbeszéd című műsorában kedden este.
A maradék kétharmad önkormányzati támogatásból és önerőből állna össze, de ezek arányáról a miniszter szerint még korai beszélni. A cél az, hogy az önkormányzati támogatás és az önerő szintén egyharmad-egyharmad arányú legyen a teljes költségen belül. Arra a felvetésre, hogy az önkormányzatok csak állami pénzből képesek támogatni a programot, a miniszter azt felelte: ez igaz, de az a döntés, hogy egyáltalán támogatják-e, az önkormányzatok kezében van. Az önerőhöz szükséges MFB-hitel nagyságáról Németh Lászlóné a délelőtti bejelentéskor még azt mondta, hogy a keretet szeretnék 40 milliárd forintra feltölteni, a műsorban pedig ennek a megemeléséről beszélt.
Kiemelte, hogy az MFB-nek 22 hitelintézettel – köztük takarékszövetkezetekkel – van megállapodása a hitel folyósítására. A hitel kamata kedvező és forintban vehető fel, de számolni kell a lakás-takarékpénztári megtakarításokkal is – mutatott rá. Elkészült az épületenergetikai stratégia, amelyet legkésőbb januárban tárgyal a kormány. A nem paneles lakóépületek energetikai felújítása ebben szerepel, a részleteket azonban nem akarta megelőlegezni a miniszter.