A tegnap nyilvánosságra került módosítás a '22-es számokkal további 3 vagy 4 egyéni mandátumot jelentene a Fidesznek
A legfontosabb, hogy mindez milyen mozgásokat eredményez a kormányellenes oldalon. Budapesten jó eséllyel káoszt.
A Negyedik Köztársaság szerint kiüresedett az egyéni képviselői szerep, mivel a képviselők nem választókörzetüket képviselik, hanem pártlistás társaikhoz hasonlóan pártjuk irányvonalát képviselik. A 4K! ezért tisztán pártlistás választási rendszert vezetne be, ráadásul nyitott listákat szeretnének, vagyis a pártlistán szereplő politikusok sorrendjéről is a voksolók dönthetnének.
A Negyedik Köztársaság szerint Magyarországnak tisztán pártlistás választási rendszerre van szüksége ahhoz, hogy a választók akarata egyértelműen érvényesüljön. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az egyéni országgyűlési képviselői helyek megszűnnének és a választáson kizárólag pártokra lehet szavazni. A 4K! emellett nyitott listás szavazást vezetne be, ahol nem csak a párteliteknek, hanem az embereknek is van beleszólásuk abba, kik kerülnek előre egy párt listáján. Példaként megemlítik, hogy Szlovákiában és Ausztriában is ez a rendszer működik.
„Az átalakításra azért van szükség, mert az elmúlt húsz évben az egyéni országgyűlési képviselői szerep teljes mértékben kiüresedett. Az egyéni körzetekből bekerült képviselők nem a saját körzetüket képviselik az országgyűlésben, hanem ugyanúgy a pártjuk felülről megszabott irányvonalát követik szavazógépként, mint a pártlistáról bekerült képviselőtársaik” – mondta Istvánffy András, a 4K! elnöke.
Szerintük a módosított választókerületek is azt erősítik, hogy nincs értelme az egyéni választókerületeknek, mert – mint írják – olyan települések kerültek egy kerületbe amelyek semmilyen szerves kapcsolatban nem állnak egymással, ellenben egymással szoros kapcsolatban lévő településeket választottak szét külön választókerületekbe.
A 4K javaslata alapján a választó nem csak egy pártra szavazna, hanem az általa választott párt listáján lehetősége lenne bejelölni négy nevet. Azok a jelöltek, amelyek a pártjukra leadott szavazatok legalább 3%-át megkapják, előre kerülnének a listán. Ezzel a módszerrel nem a párt belső paktumai döntenék el, hogy melyik jelöltjük jusson be a parlamentbe, hanem a választók akarata érvényesülne.