Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
Hoffmann szerint a köznevelés megújításának fontos állomásához érkeztek a tanfelügyeleti rendszer és a minősítés jövő évi indulásával. Egyes pedagógusok, igazgatók és maguk az intézmények lesznek az értékelések alanyai.
Nyilvánosak a tanfelügyeleti rendszerrel és a pedagógusok minősítésével összefüggő első dokumentumok – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelési államtitkára csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Hoffmann Rózsa kifejtette: a köznevelés megújításának fontos állomásához érkeztek a tanfelügyeleti rendszer és a minősítés jövő évi indulásával. Emlékeztetett arra, hogy 1985 óta úgy működik az iskolarendszer, hogy nincs benne szisztematikus, külső szakmai ellenőrzés.
A tanfelügyelet három területre irányul majd: az egyes pedagógusok munkáját értékelik azonos szempontok szerint, fenntartótól függetlenül, az iskola vezetőjét ellenőrzik és magát az intézményt is értékelik majd. Reális, szakmai alapokon nyugvó véleményt kaphat így az ország minden polgára, ezek az eredmények nyilvános adatok lesznek. Az államtitkár hangsúlyozta: nem a szakfelügyeleti rendszert kívánják visszahozni, amely nagyon sok szubjektív elemet tartalmazott és eredményeit országosan nem összegezték. Jelezte az is, hogy kísérleti program keretében 700 pedagógust már ellenőriztek és értékeltek. Kiemelte: csak olyan szakértő mehet az iskolákba ellenőrizni, aki megfelelő módszertani képzést kapott.
Hoffmann Rózsa kitért az életpályarendszer részeként a pedagógusok minősítésére, és elmondta: a szakmai dokumentumok elkészültek, illetve kidolgozás alatt állnak. A minősítés a pedagógusok előrehaladását segíti majd, s 2015-ben már „teljes üzemben” működik a rendszer.
Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke elmondta: csütörtöktől a hivatal honlapján elérhetők azok az első dokumentumok, tájékoztatók, amelyek a tanfelügyelettel és a minősítési rendszerrel összefüggnek. A dokumentumokat uniós források bevonásával fejlesztették ki, a munkák folytatódnak, jelenleg a fejlesztések közepén tartanak. Hozzátette: a miniszter jóváhagyta a tanfelügyeleti kézikönyvet, ami többi között tartalmazza az eljárási rendet, területeket, eszközöket. Abból a pedagógusok, intézményvezetők pontosan megtudhatják, hogy ellenőrzéskor mire számíthatnak – jelezte.
A további fejlesztésekről elmondta: januárig a hivatal összeállítja a hiányzó szakterületi kézikönyveket, megtörténik a szakértőket felkészítő trénerek képzése, jövő novemberig továbbfejlesztik a sztenderdeket és a kézikönyveket. Jövőre a tapasztalatok alapján az OH továbbfejleszti a minősítési rendszert – közölte. Mindkét változás fejlesztő, segítő célú, hogy minél eredményesebben dolgozhasson a tanár és működjön az intézmény. Ezt segítik a szaktanácsadók is – jelezte az OH elnöke.
Kerekes Balázs projektigazgató az MTI kérdésére elmondta: a tanfelügyeleti rendszer kidolgozását az OH önállóan végzi, a mintegy hárommilliárd forintos projektet uniós forrásból finanszírozzák. A minősítésen az Educatio Kft-vel és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel közösen dolgoznak. A szintén uniós forrásból megvalósuló fejlesztésből a hivatal része 3,5 milliárd forint, ami az informatikai fejlesztéseket nem tartalmazza.