Minden korosztályban a Fidesz a legnépszerűbb, derül ki a Tárki legújabb felméréséből. A Jobbik a fiataloknál, az MSZP az idősebbeknél erős: 40 alatt az előbbi, 50 fölött az utóbbi a második erő. A fiatalok tudnak a legkevésbé dönteni a választásokon való részvételükről.
2013. november 18. 18:06
p
0
0
138
Mentés
A Tárki hétfőn közölte legújabb elemzését, amely a 2012 novembere és 2013 októbere között végzett havi adatfelvételek eredményét mutatja be. Az elemzés alapján a fiatalok tudták legkevésbé azt, hogy részt kívánnak-e venni a szavazásokon. A 18-22 éves korosztály 63 százaléka tudott csak véleményt mondani arról, hogy részt fog-e venni a 2014-es választásokon. A legidősebbek a leginkább biztosak abban, hogy kívánnak-e szavazni: 77 százalékuk tudta azt, hogy el fog-e menni szavazni, vagy sem.
Az ábrán látható, hogy azok között, akik döntöttek arról részt vesznek-e a 2014-es szavazáson, minden korcsoportban magasabb volt azok száma, akik el fognak menni szavazni. Szembetűnő az is, hogy a legfiatalabbak körében csaknem ugyanannyian vannak a szavazáson való részvételt tervezők, mint az attól távol maradni szándékozók, és hogy a szavazási hajlandóság a korral – 23 és 52 év között kissé ingadozva – növekszik.
Az adatfelvételek során a pártpreferenciákat is felmérte a Tárki. Az utóbbi egy év adatai alapján minden korosztályban a jelenlegi kormányzó koalíció, a Fidesz-KDNP volt a legnépszerűbb. A koalíció támogatottsága nagyjából azonos: 44-48 százalék közötti, nagyobb eltérések a 18-33 éves korcsoportokban vannak.
A Tárki elemzése alapján a Jobbik a fiatalok körében a második legnépszerűbb párt 30 százalékos támogatottsággal. A Jobbik népszerűsége az életkor előrehaladtával szinte folyamatosan csökken. A Jobbik és az MSZP tábora a 43–47 évesek esetében nagyjából azonos nagyságú, a 48 évesek körében azonban már az MSZP a második legtámogatottabb párt, míg az idősebbek között az MSZP népszerűsége folyamatosan nő.
Jól megfigyelhető, hogy a két pártnak mennyire másak a támogatói, hiszen amíg a Jobbik tábora 68 éves kor felett szinte eltűnik, addig az MSZP népszerűsége „majdhogynem fideszi magasságokba emelkedik” – írja a Tárki elemzése.
Az Együtt-PM népszerűsége a 43–57 évesek között a legmagasabb, ahol a támogatottságuk 12–13 százalékos, de átlagosan nem éri el a 10 százalékot. A párt tábora az idősek körében csökkenő tendenciát mutat. Az LMP-támogatók száma is csökken az életkor növekedésével 7-8 százalékról 1-2 százalékra. A DK támogatottsága nem éri el a bejutási küszöböt, ám az életkorral enyhén, 1-2 százalékról 3-4 százalékra nő.
Mi Magyar Péter gyenge pontja? Mit szól a szuverenitásvédelmi törvényhez? Veszélyes lehet-e a Fideszre a „luxizás”? Interjú a Széchenyi-díjas filozófussal.
A momentumosok sorra lépnek vissza, Gyurcsány Ferenc távozása után a Demokratikus Koalíció megújulást ígér, a régi ellenzék többi pártja pedig agonizál. Mi lehet a folyamat vége, és ki húzhat hasznot belőle?
A Politico szerint a program feszültséget okozott Washingtonnal.
p
0
1
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 138 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2013. november 19. 15:23
Ez a cím éppen a hazug volta miatt figyelemfelkeltő.
Mert, ha úgy vesszük, akkor a közölt táblázat alapján a Fidesz a fiatalok, ÉS az öregek pártja IS. Viszont ez a fejléc így a leghatásosabb a Jobbik kampánya számára...
Vajon fiatal volt, vagy öreg a címadó?
A jobbik legfőbb ellenfele a média. A ballibek gyűlölik őket, ezért vagy elhallgatnak mindent a Jobbikkal kapcsolatban, vagy a tényeket kiforgatva hazudoznak róluk.
A fidesz média - Hír tv, MNemzet, Hírlap azt tőlük, hiszen a jobboldalon a Fidesz egyetlen ellenfele a Jobbik.Ezért ők is vagy hazudoznak róluk, vagy elhallgatják őket.
A saját csatornáikat (a félhivatalos Kuruc kivételével)viszonylag kevesen olvassák.
Ezért hallani olyan véleményeket, hogy a Jobbik náci párt, nincs programjuk, csak cigányoznak, stb. Vagy hogy Vonát valami ostoba alaknak gondolák, noha a cikkeit olvasva egyértelmű, hogy ennek az ellenkezője az igaz. Szóval ha Magyarországon létezne objektív és szabad sajtó, a Jobbik gond nélkül megszorongathatná a Fideszt.
Sajnos annyira nem áll jól a Jobbik. Mert:
Az abszolút számokat kellene nézni. A 18-22 éves korosztály létszáma nagyjából megegyezik, 60-64 évesekével, és - feltéve, hogy nem változik az emberek politikai beállítottsága - ezek nagyjából kioltják egymást az évek során, bár az idő előrehaladtával a ma 60-64 éves korosztály népessége gyorsabban fog csökkenni, mint a ma 18-22 éveseké.
Még érdekesebb a fiatalabb korosztályok számaránya a tőlük 40 évvel idősebbekhez viszonyítva: Míg a mai modern korfa aljában már csak kizárólag kis számú korosztályok vannak, addig a felsőbb részeken népes korosztályok vannak, melyek inkább MSZP szavazók, mint Jobbik. (persze a stabil és nagy számú Fideszes szavazók mellett).
Azaz az MSZP szavazók lassú kihalása még egy legalább 20 éves folyamat.