Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint a rezsicsökkentés valójában csak a társadalom felső tizedében csökkentette a kiadásokat, míg az alsó jövedelemkategóriákban nőttek a megélhetés költségei.
A KSH árindexei és kiskereskedelmi forgalmi adataiból a GKI azt állapította meg: ugyan a kormányzat az energiaköltségek és a kommunális szolgáltatások tekintetében valóban csökkentette az árakat, viszont más költségek jelentősen növekedtek. Utóbbira jelentenek példát a tranzakciós adó miatt megdrágult pénzügyi szolgáltatások, a drágább telefon és tv-díjak, valamint az alkohol és a cigaretta árának emelkedése.
Vagyis az emelkedő árú élelmiszerek, gyógyszerek és élvezeti cikkek miatti többletkiadás jobban sújtja a kevésbé tehetőseket, a lakosság 80 százalékát, míg a magasabb jövedelmű és magasabb rezsit fizető rétegek azok, akik élvezik a rezsiharc gyümölcseit – írja az Index az elemzésről.
Összességében az infláció miatt a tavalyinál 283 milliárd forinttal költött többet a lakosság idén az év első tíz hónapjában, viszont kevesebb kiadás ment a háztartási energia és a kommunális szolgáltatások mellett a ruházkodásra és az üzemanyagra is. Többet költöttünk azonban élelmiszerre, közösségi közlekedésre és oktatásra, valamint az adóemelések miatt jelentősen nőttek a szeszesitalra, cigarettára, pénzügyi szolgáltatásokra és hírközlésre fordított kiadások is.
A GKI elemzése rámutat: ezek összességében nagyobb többletkiadások, mint amit a rezsivel megspórolnak a vagyonosabbak, ráadásul az e-útdíj és a biztosítási adó még csak most kezd begyűrűzni az árakba.