Az Ipsos novemberi felmérése szerint javult a közhangulat és mérsékeltebbé vált a kormányváltás szándéka Magyarországon. A jobboldali pártok és az LMP támogatottsága 1-1 százalékponttal emelkedett, míg a baloldali pártoké ugyanennyivel csökkent. A Fideszt jelenleg a választókorú népesség 27 százaléka támogatja, az MSZP 15, a Jobbik 7, az Együtt-PM 3, az LMP és a Demokratikus Koalíció 2 százalékon áll – közölte az Ipsos.
A pártpreferenciával nem rendelkezők közül – akik a választókorú népesség negyvenkét százalékát teszik ki – csökkent a teljesen passzív választók aránya, növekedett viszont a „
titkolózók”
száma, főleg a vidékiek és az idősek körében.
A politikai aktivitás némi erősödésével bővült a biztos pártválasztók csoportja is, de még mindig csak a jogosultak 36 százaléka tartozik közéjük. A Fidesz 51, az MSZP pedig 26 százaléknyi eltökélt választót tudhat maga mögött – ez a különbség valamivel nagyobb a múlt havinál. A Jobbik kis emelkedéssel 13 százalékon áll, az Együtt-PM a biztos pártválasztók 4, a DK 3, az LMP 2 százalékára számíthat a kutatás szerint. Októberben sorrendben 49, 28, 11, 5, 4 és 1 százalékos támogatottságot mért az Ipsos a pártoknak ebben a körben.
Az Ipsos megállapítása szerint a pártok népszerűségi listáját vezető Fidesz szempontjából kedvezően alakult az elmúlt egy hónap: táboruk kissé nőtt, a baloldali szövetségkeresésben érdekelt pártok támogatottsága pedig valamelyest csökkent, és – bár alapvetően kritikus maradt –, a korábbiakhoz képest javult a közhangulat és mérsékeltebbé vált a kormányváltás szándéka is. Öt százalékkal növekedett ugyanis azoknak a száma, akik a közállapotokat pozitívan értékelik, azonban ötvenöt százalék még mindig úgy gondolja, hogy „rosszul mennek a dolgok”.
A diplomások az egyetlen társadalmi csoport, akik körében nincsenek többségben a kormányváltásra áhítozók, de pozitívabban értékelik a kormány munkáját az ötvenes, hatvanas korosztályok aktívan dolgozó tagjai, az érettségizettek, valamint a vidéki városok lakói is.