Szabó Mátét, az alapvető jogok biztosát az Országgyűlés 2007-ben választotta meg hat évre, megbízatása idén szeptember 24-én jár le. Az alaptörvény és az alapvető jogok biztosáról szóló törvény értelmében a köztársasági elnöknek augusztus 10-éig kell javaslatot tennie az Országgyűlés által megválasztandó ombudsman személyére – emlékeztetett közleményében a KEH Sajtóigazgatósága.
A frakcióvezetőknek szóló meghívóban az államfő hangsúlyozta: „bár a törvény nem kötelez erre, mégis fontosnak tartom, hogy javaslatom megtétele előtt valamennyi országgyűlési frakció vezetőjével konzultáljak erről a kérdésről”.