Pert indít a 444 ellen a Miniszterelnökség
Gulyás Gergely ragaszkodik a magánélet legszigorúbb védelméhez.
Az alkotmányügyi bizottság pénteken beterjesztett házszabály-módosító javaslata lehetőséget ad, hogy a Párbeszéd Magyarországért (PM) parlamenti képviselői is frakciót alakíthassanak, így ha az Országgyűlés elfogadja az indítványt, a PM benyújtja frakcióalakítási kérelmét – mondta Jávor Benedek az MTI-nek.
A PM társelnöke arra hivatkozott, hogy a javaslat alapján képviselőcsoportot alkothat az azonos párthoz tartozó legalább három képviselő, ha mandátumukat ugyanazon önálló országos pártlistáról szerezték. Márpedig a PM nyolc képviselője egyaránt az LMP listájáról került be az Országgyűlésbe, azaz teljesíti az említett feltételt. Így ha a parlament elfogadja a házszabály-módosítást, a PM kezdeményezi, hogy frakciót alakíthasson – mondta Jávor Benedek, megjegyezve: annak is örülnek, hogy az LMP előtt megnyílt a frakcióalakítás lehetősége.
Az alkotmányügyi bizottság pénteki ülésén döntött arról, hogy a házszabály módosítását kezdeményezi. A jelenleg hatályos szabály szerint képviselőcsoportot legalább 12 képviselő alakíthat, a bizottság most azt javasolta, hogy három, ugyanazon országos pártlistáról mandátumot szerző képviselő is megtehesse ezt.
Ezután a Demokratikus Koalíció közölte: pártjuk a feltételt teljesíti (tíz képviselője az MSZP listájáról szerzett mandátumot). A fideszes Gulyás Gergely viszont úgy vélekedett: sem a DK-nak, sem a PM-nek nincs joga a frakcióalakításra. Közleményében azt írta: az Alkotmánybíróság vonatkozó döntése alapján erre csak a választásokon 5 százalékot önállóan elért pártoknak van lehetőségük, azoknak, amelyek nem indultak az előző választáson, nincs.
Az LMP parlamenti frakciója február 11-én szűnt meg, miután a 15 tagú képviselőcsoportból nyolcan kiléptek. A Lehet Más a Politikából kivált parlamenti képviselők Párbeszéd Magyarországért néven új pártot alapítottak. A frakció léte anyagi és megszólalási lehetőségek tekintetében is fontos a pártok számára.