A Felvidékről kitelepítettekre emlékeznek pénteken

2013. április 12. 08:25

1947-ben ezen a napon indult el az első, elűzötteket szállító vonat Magyarország felé. A Felvidékről kitelepítettek emléknapja alkalmából Navracsics Tibor Komáromban tart beszédet, Budapesten pedig gálaműsort tartanak.

2013. április 12. 08:25

Pénteken tartják a Felvidékről kitelepítettek emléknapját, arra emlékezve, hogy 1947-ben ezen a napon indult el az első, elűzötteket szállító vonat Magyarország felé. A felvidéki kitelepítettek emléknapján Komáromban beszédet mond Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. A fővárosban gálaműsort tartanak a Rákóczi Szövetség szervezésében, amelyen köszöntőt mond Halzl József, a szövetség elnöke, ünnepi beszédet tart Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Az emléknaphoz kapcsolódva korábban a Rákóczi Szövetség pályázatot hirdetett magyarországi és határon túli középiskolásoknak, főiskolásoknak és egyetemistáknak, ennek díjátadóját is ma tartják. 

A magyar Országgyűlés 2012. december 4-én ellenszavazat nélkül fogadta el, hogy április 12. a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja lesz. A határozatban rögzítették: az Országgyűlés szükségesnek tartja a méltó megemlékezést a Beneš-dekrétumok miatt a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített mintegy 100 ezres magyarságról. Mint írták, a parlament tisztelettel adózik azon családoknak, akik állampolgárságuktól, közösségüktől megfosztva, szülőföldjükről elűzve kemény akarással otthont teremtettek maguknak, és támogatja olyan megemlékezések szervezését, oktatási anyagok készítését, amelyek a felvidéki kitelepítéssel kapcsolatosak.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tóth mária
2013. április 12. 11:26
A szüleimet is kitelepítették, nekik miért nem jár kárpótlás? Azok is vagonok voltak! ?????????????
Karvaly
2013. április 12. 10:05
Sosem szabad elfogadni, sosem szabad elfelejteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!