A szakértők szerint nincs más út: rendészeti megoldásra van szükség Budapesten
Ezt nem lehet szociális vagy egészségügyi kérdésként kezelni.
Szabó Tímea felszólította a kormányt az „aránytalan és rosszhiszemű” március 15-ei közterület-foglalás visszavonására, a rendőrséget pedig arra, hogy biztosítsa az ellenzéki pártok és civilszervezetek gyülekezési jogát.
Szabó Tímea, az LMP-ből kivált Párbeszéd Magyarországért képviselője szerdán az Ab-döntés kapcsán azt mondta, tavaly március 15-ére a belváros közterületeinek túlnyomó többségét állami vagy önkormányzati szervek használatába adták. Ezzel a Budapesti Rendőr-főkapitányság téves jogértelmezése szerint a közterület elveszítette a közterület jellegét és fogalmilag gyülekezésre alkalmatlanná vált – tette hozzá.
Emlékeztetett, már egy évvel ezelőtt sérelmezte, hogy a kormány és a Fővárosi Önkormányzat „rosszhiszemű” közterület-foglalással készült március 15-re, megakadályozva, hogy ellenzéki pártok és más szervezetek rendezvényt tartsanak Budapest olyan terein, amelyek méltók és alkalmasak a 1848-as forradalomra való megemlékezésre. A közterületek ilyen mértékű kivonása sértette a békés gyülekezéshez való jogot – jelentette ki.
Szabó Tímea a PM nevében felszólította a kormányt, hogy – különös tekintettel a friss Ab-határozatra – haladéktalanul vonja vissza az idén is „aránytalan és rosszhiszemű” március 15-ei közterület-foglalását. A rendőrséget arra szólította fel, hogy tavalyi gyakorlatával ellentétben biztosítsa, hogy ellenzéki pártok és civilszervezetek is gyakorolhassák a békés gyülekezéshez való jogukat.
Az LMP 2012. március 15-én a Hősök terén kívánt megemlékezést tartani. A bejelentését vizsgáló Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a hatáskörének hiányát állapította meg, mert aznap a megjelölt helyszínt a Főpolgármesteri Hivatal használhatta. Az LMP a BRFK végzésével szemben bírósághoz fordult, ám a Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy nincs lehetősége a kérdés érdemi elbírálására. Az Ab döntése szerint a békés gyülekezéshez való jogot sértette, hogy a bíróság nem vizsgálta érdemben azt a végzést, amelyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Fővárosi Polgármesteri Hivatal közterület-használati megállapodása miatt a hatásköre hiányát állapította meg.
A kormány idei közterület-foglalásai kapcsán a társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az MTI-nek nyilatkozva január 22-én természetesnek nevezte, hogy a nemzeti ünnepek előkészítéséért és lebonyolításáért felelős Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium gondoskodik a rendezvényhelyszínek és vonulási útvonalak előkészítéséről, egyúttal jelezte a tárca rugalmasságát az egyes helyszínek használatát illetően. „Ha bármely más szervezetnek, rendezvényszervezőnek igénye van a lefoglalt közterületekre, és az nem ütközik a rendezvények időpontjával, azt maximális rugalmassággal kezeljük, ahogy tettük eddig is” – rögzítette Kovács Zoltán.