Teljes leleplezés: Magyar Péter egy brüsszeli nagyágyúnak tett hűségesküt
Az EP-képviselő rávilágított az Európai Unióban zajló belső játszmákra.
Magyarország nagyfokú aggodalommal értesült a legújabb, kedden végrehajtott észak-koreai nukleáris robbantásról – közölte a magyar Külügyminisztérium az MTI-vel.
A tárca a közleményben azt írta: a kísérleti robbantással Észak-Korea egyértelműen tanúbizonyságát adta felelőtlen magatartásának, amely komoly veszélyt jelent a regionális és nemzetközi békére és biztonságra. A Külügyminisztérium hozzátette: az ázsiai ország durván megsértette nemzetközi kötelezettségeit, beleértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyek egyértelműen megtiltják az országnak nukleáris fegyver fejlesztését vagy arra irányuló kísérletetek végrehajtását.
Magyarország újfent felhívja Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a további provokatív cselekményektől, azonnali hatállyal hagyjon fel katonai célú nukleáris programjával, valamint kezdjen párbeszédet az érintett szereplőkkel – áll a közleményben. A Külügyminisztérium felszólítja az ázsiai országot, hogy mielőbb írja alá az átfogó atomcsendegyezményt. A tárca kitért arra: Magyarország teljes mértékben egyetért Catherine Ashton, az Európai Unió főképviselője által kiadott nyilatkozattal. Egyben üdvözli, hogy az EU a továbbiakban is kiemelt figyelmet fordít a témára, és felhívja az EU-t, fontolja meg további megszorító intézkedések meghozatalát, amelyek megfoszthatják Észak-Koreát azon képességétől, hogy hasonló akciókat hajtson végre a jövőben – zárul a közlemény.
Észak-Korea megerősítette kedden, hogy a nap folyamán végrehajtotta újabb, harmadik kísérleti atomrobbantását. A KCNA phenjani állami hírügynökség közleményében azt írta: sikeresen és tökéletesen hajtották végre a föld alatti nukleáris robbantási kísérletet, amelynek célja megfogalmazásuk szerint az ország védelmének és szuverenitásának erősítése volt az Egyesült Államok folyamatos ellenséges magatartásával szemben. Az újabb robbantást az amerikai elnök, az orosz külügyminiszter, az ENSZ főtitkára, az EU, Japán és Irán is elítélte, Kína pedig „határozott ellenzését” fejezte ki.