Súlyos aggályok a kötelező nyugdíjazás körül

2012. december 22. 11:27

Szabó Máté szerint aggályos a kötelező nyugdíjazás. Ha a parlament a jelenlegi tartalommal hirdeti ki az erről szóló jogszabályt, az ombudsman az Alkotmánybírósághoz fordul, illetve a hatályba lépés felfüggesztését kezdeményezni.

2012. december 22. 11:27

A közszférában és az egészségügyben dolgozók kötelező nyugdíjazásáról szóló szabályozás az ombudsman szerint súlyos alkotmányos aggályokat vet fel a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához való joggal, az egyenlő bánásmód követelményével, illetve az élet, az egészségvédelem és a közművelődés feltételei biztosításának állami kötelezettségével összefüggésben - tájékoztatta Szabó Máté hivatala az MTI-t.

Közölték: „Az ombudsman alapjogi szempontból elfogadhatatlannak tartja a központi költségvetésről szóló törvény megalapozásával összefüggő törvény egyes elemeit, és az ezekhez kapcsolódó módosító javaslatokat, amelyeket az Országgyűlés 2012. december 17-én fogadott el.” Az ombudsman szerint a törvényt haladéktalanul újra kellene gondolni, mivel a jogalkotó alkotmányos indok nélkül, pusztán költséghatékonysági szempontok miatt korlátozza a társadalom számára kiemelten fontos szakmákban dolgozók munkavallási lehetőségeit. Az alapvető jogok biztosa szerint a munkavállalási és finanszírozási szabályok ilyen átalakítása oda vezethet, hogy egyes speciális szakismereteket igénylő közintézményekben, így egyes közoktatási, egészségügyi és igazságszolgáltatási intézményekben az állampolgárok nem részesülhetnek a haladéktalanul szükséges, szakmailag indokolt, legmagasabb szintű szakorvosi és családorvosi ellátásban.

Ugyanez az alapjogi aggály fennáll a közoktatási és köznevelési, valamint a közművelődési feladatokat ellátó intézményrendszer működésével összefüggésben is, amennyiben a törvény az elfogadott szöveggel lép hatályba - írták. A biztos szerint nem tekinthető elégségesnek, hogy a betegek számára elviekben továbbra is lehetőség van a szabad orvosválasztásra, illetve a közművelődéssel és közoktatással összefüggő jogok gyakorlása során az állampolgárok továbbra is élhetnek a szabad intézményválasztás lehetőségével.

Az egészségügyi ellátórendszer, valamint a közoktatási intézmények – különös tekintettel a speciális ellátásokat is nyújtó intézményekre – ugyanis jelenleg is szakemberhiánnyal küzdenek, ami nélkülözhetetlenné teszi a nagy szakmai tapasztalat birtokában levő, esetenként már öregségi nyugdíjra jogosult kollégák visszafoglalkoztatását - olvasható. A közlemény szerint ha a köztársasági elnök a jelenlegi tartalommal hirdeti ki a jogszabályt, akkor Szabó Máté megfontolja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, illetve kezdeményezi a hatályba lépés felfüggesztését.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sapika
2012. december 26. 14:27
A dec. 17-i törvények ide vonatkozó része a “dupla ellátás” tilalmáról szólt. A közszférákban dolgozóknak választaniuk kell: vagy nyugdíj, vagy fizetés, de a kettő együtt nem. Aspektusok: Jogi (ehhez szóljanak hozzá a jogászok) Minden 62 éven felüli hülye-e, vagy vannak kivételek? A lexikonok elég sok kivételt sorolnak fel. Hirtelenjében az jut eszembe, hogy Musikalische Opfer, melyet egy kivénhedt közalkalmazott írt, rosszabb-e mint a Poroszországban akkoriban működő ifjabb zeneszerzők művei? Vagy a Tűzijáték szvit (Music for the Royal Fireworks), amelyet egy másik 64 éves vén farok komponált, rosszabb-e mint az Angol Királyság ifjabb alkotóinak akkori opuszai? A 62 éven felüli, de nem hülye egyedek közül vannak-e olyanok, akik munkájára szükség van? Ha igen, akkor motiválja-e majd őket a nyugdíj és a fizetés közötti csekély különbség a megfelelő teljesítményekre? Nem tudom, mennyire közismert, de a közalkalmazottak többségének fizetése jó pár éve már nem emelkedett, míg a nyugdíjak nagyjából követték az inflációt. Emiatt a különbség a szokásos nyugdíj és fizetés között 30 – 70 ezer forint körül lehet majd 2013 július 1-én, attól függően, hogy az illető általános iskolai tanár, vagy professzor.
nyugalmazott tanár
2012. december 23. 17:11
Hogy akadékoskodók vannak és lesznek, azt értem. De mi ebben a "súlyos"? Én súlytalannak látom. :-))))))))))))
kjkj945
2012. december 23. 13:24
A fiatal végzős orvosok, meg húzzanak el az országból????
csenge
2012. december 23. 13:12
Meghalt az orvosom, és ez meggátol a szabad orvosválasztásban. Ilyenkor mi a teendő ombducman úr?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!