Karácsony megkezdte a riogatást: az étkeztetés leállításával fenyeget (VIDEÓ)
Komoly szankciókat helyezett kilátásba a főpolgármester, amennyiben a főváros teljesíti kötelezettségét.
Az LMP-ben működő Párbeszéd Magyarországért Platform a januári kongresszuson azt javasolná, hogy korrigálják azt a novemberi stratégiai döntést, amely szerint a párt nem csatlakozik az Együtt 2014-hez, de bármilyen más típusú együttműködésre nyitott.
Az MTI birtokába került belső pártdokumentum, a Párbeszéd Magyarországért Platform állásfoglalása szerint a platform elnöksége pénteki ülésén megvitatta az országos választmányi (OV) döntés után beállt helyzetet, amely értelmében felfüggesztették a platformok működését. A platform elnöksége azt javasolja a tagságnak, hogy folytassák a munkát, a platform információs felületét jelentő Facebook-csoportot nem zárják be.
A platform a dokumentumban úgy fogalmazott, hogy „a Fideszes parlamenti többség – az LMP által joggal kárhoztatott – gyakorlatát gyorsaságban és színvonalában is meghazudtoló döntés az elnökség számára nem értelmezhető”.
Mint írták, az Etikai Bizottság több hónapos ügyhátralékára fittyet hányva – „nyilvánvalóan politikai megrendelésre” – két hét alatt úgy foglalt állást, hogy a platform tevékenységével kapcsolatban nem tájékozódott. A választmány döntése egy alkalmatlan eszközzel elkövetett értelmetlen eljárás eredménye, s a választmány döntésének szellemiségét és eljárást az LMP alapelveivel ellentétesnek tartják.
A platform álláspontja szerint az OV egy párton belüli politikai kezdeményezést adminisztratív eszközökkel igyekszik ellehetetleníteni. Mint írták: az OV felrúgta a platformalapítók és a frakció vezetése közötti megállapodást, amely szerint – ha a platform a párton belül fejt csak ki tevékenységet, akkor működése elé nem gördítenek akadályt. A dokumentumban mindemellett arra is kitértek, hogy „a frakció vezetője, aki ehhez a megállapodáshoz a nevét adta, gyáván távol maradt a döntéstől”.
A platform elnöksége mindezek mellett arról döntött, hogy a platform működésével kapcsolatos megállapodás felrúgása miatt a továbbiakban nem tartják magunkra nézve kötelezőnek a külső kommunikáció tilalmával kapcsolatos vállalást. A januárban esedékes kongresszus elé két javaslatcsomagot terjesztenek, az egyiket a novemberben elfogadott stratégiai döntés korrigálására, míg egy másikban az LMP szervezeti rendjének átalakítására tesznek javaslatot. A jövő hétre tervezett Jávor Benedek-Schiffer András vitát pedig az OV döntése miatt beállt helyzetre tekintettel lefújják.
A platform létrehozását november végén, az LMP kétnapos kongresszusát követően kezdeményezte az LMP-n belül az ellenzéki párt nyolc parlamenti és három fővárosi képviselője, köztük a frakcióvezetői posztról akkor lemondott Jávor Benedek. Ezt megelőzően a kongresszuson a delegáltak 84:77 arányban szavazták meg azt a határozatot, amelyik szerint a párt nem csatlakozik az Együtt 2014-hez, de bármilyen más típusú együttműködésre nyitott.
A korábban az MTI birtokába került dokumentum szerint az LMP országos választmánya szerdán sürgős ügymenetben döntött arról, hogy felfüggeszti az LMP-n belüli platformok, köztük a nyolc országgyűlési és három fővárosi képviselő által alapított Párbeszéd Magyarországért Platform működését.
A párt etikai bizottságának (eb) állásfoglalása szerint a párt politikai döntéseinek képviselete minden párttag kötelessége. Esetleges egyet nem értésüknek csak emellett, másodlagosan adhatnak hangot, de kisebbségben maradt véleményük közlése során sem árthatnak a párt jó hírének, érdekeinek – írják. A kisebbségben maradt párttagoknak nincs joguk kibújni a döntés végrehajtása alól. Kivételt csak a lelkiismereti meggyőződéssel ellentétes ügyek képeznek – áll az anyagban.
Az eb hangsúlyozza, hogy a politikai kezdeményezésre épülő szerveződések célja és tevékenysége nem irányulhat a párt összetett közösségének megosztására, a párt legitim politikájával szembeni alternatíva nyilvánosság előtti felmutatására, a párttestületek határozatainak nyilvános bírálatára, megváltoztatásukat célzó külső nyomásgyakorlásra. A platformok vagy a más szerveződések nem játszhatják ki a testületi döntéseket, nem akadályozhatják azok végrehajtását és nem szolgálhatnak a „párton belüli belső ellenállásra” vagy a párton belüli demokratikus jogokkal való egyéb visszaélésre – írják.
Az MTI birtokába került Schiffer Andrásnak egy, az ügyben írt levele, amelyben a frakcióvezető leszögezi, hogy az etikai bizottság számára „alkotmánybíróság”. Szerinte az a tény, hogy a hatályos alapszabály taxatív felsorolást tartalmaz a párton belül alakítható szervezeti formákról, jelenleg nem teszi lehetővé platformok szabályszerű megalakítását.
Az MTI megkereste Jávor Benedeket, aki úgy fogalmazott, nem tartja megalapozottnak a döntést, de az egy világos üzenet arra nézve, hogy a másik oldal „erővel és hatalmi eszközökkel” akarja megakadályozni a platform által kezdeményezett belső vita elindítását. Arra a kérdésre, hogy ez pártszakadáshoz vezet-e, Jávor Benedek azt mondta, bízik abban, hogy párton belül lehet kezelni a helyzetet.