Befagyasztva tartáná a kormány a mozgóbéreket az egészségügyben

2012. október 19. 13:22

Meghosszabbítaná a kormány az egészségügyi ágazati mozgóbérek – vagyis a pótlékok – alapjának befagyasztását, továbbá előírnák a taj-kártya mellett fényképes személyazonosító igazolvány bemutatását, az üzemi balesetek után pedig legfeljebb egy éven belül lehetne kérelmezni a táppénz megállapítását – derül ki a kormány honlapjára felkerült újabb egészségügyi salátatörvény-tervezetből.

2012. október 19. 13:22

A hatásvizsgálati dokumentumok egyikében azt írták: az idén megkezdett egészségügyi ágazati bérfejlesztés folytatása a rendelkezésre álló költségvetési források függvényében lehetséges. Figyelemmel arra, hogy a mozgóbérek „befagyasztásáról” rendelkező szabályozás – módosítás hiányában – 2013. január 1-jével hatályát vesztené, ennek költségvetési hatásai miatt a szabályozás további fenntartása szükséges.

E dokumentum szerint a tervezett intézkedés a béremelésre jogosultak közül csaknem 16 ezer orvost, több mint 72 ezer egészségügyi szakdolgozót, valamint több mint 1400 egyéb egészségügyi dolgozót érintene hátrányosan. Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló kormány-előterjesztés tervezetéhez jövő csütörtökig várják a véleményeket. A javaslatcsomaggal többek között az egészségügyről szóló, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényeket módosítanák.

A tervezet értelmében szűkítenék például a méltányosságból igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások körét. A jövőben az 1000 forint havi terápiás költséget el nem érő készítményekre nem adnának méltányossági támogatást. Ezt az intézkedést azzal indokolják, hogy a kis értékű készítmények támogatása méltányossági szempontból indokolatlan, és az eljárással járó magas költségekkel nincs arányban a megítélhető kis összegű támogatás.

Határidőhöz kötnék továbbá az üzemi balesetek után járó táppénz igénylését is. Mint írták, az üzemi baleset elismerése iránti kérelem benyújtásának határideje jelenleg korlátlan, márpedig a baleset kivizsgálása, körülményeinek rekonstruálása az idő múlásával egyre nehezebb, illetve lehetetlen. Ezért az üzemi baleset után járó táppénz megállapításához a kérelmet a baleset bekövetkezésétől számított egy éven belül kellene benyújtani. Előírnák továbbá, hogy a jövőben egészségügyi szolgáltatás igénybevételéhez a taj-kártya mellett a személyazonosság igazolására alkalmas arcképes igazolványt is kötelező legyen bemutatni. A kormány hatásvizsgálata szerint ugyanis mivel a taj-kártya nem arcképes igazolvány, továbbá személyazonosság igazolására sem alkalmas, így a gyakorlatban számos esetben előfordul, hogy többen ugyanazzal a taj-kártyával veszik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat.

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
belga
2012. október 19. 14:41
Egyik kezemmel adok, másikkal elveszek? TAJ-kártya szigorítás oké. És amit még nem nagyon értek: Jól tudom hogy ha valakinek nincs hivatalosan jövedelme úgy havi kb 5000 Ft egészségügyi hozzájárulás (biztosítás?) befizetése esetén teljeskörű eü-i hozzájárulás illeti meg? Mert ha igen akkor ezen is változtatni kellene (márminthogy emelni kellene ezt az összeget). Mondjuk attól függően, hogy előzőekben fizetett e amikor volt hivatalos munkahelye és mennyit.
antala
2012. október 19. 14:22
Emlékszik még valaki a 300 forintos kérdésre? Most ez már inkább 3000, de jó ez így, mert nem kell kifizetni. Hurrá! Nem az emberek fizetnek! Siker! Egyszerűen csak levonják a fizetésből.
bambuci
2012. október 19. 14:18
A TAJ kártyát át kell(ene) alakítani fényképesre+chipes-re, -tartalmazhatná az összes egészségügyi adatot (vércsoport, betegségek,felírt és szedett gyógyszerek) -a befizetett járulékot, érvényességet, -egészségügyi szolgáltatás igénybevétele TAJ autorizáió rajta keresztül (akár fogorvosi akár mentő) csak kártya ellenében lenne "ingyenes" - akinek nincs fizet, - megoldaná az orvosi pont-csalás problémáját is, nem lehetne beteget beírni aki részt sem vett semmilyen kezelésen! - tükrözné a valós társadalmi részvételt, igénybevételt, egészségi állapotot. - hozzá lehetne kötni egy esetleges magán-egészségügyi megtakarítási és biztosítási rendszerhez, ha a beteg igényelné és lenne kerete plusz ellátások (pl külön szoba) igénybevétele. - ki lehetne szűrni az ingyenélőket. Az egészségügyi rendszer átalakítása nem halogatható tovább, ellátásnak csak 18 éves korig (ill a tanulmányok befejezéséig max 23) szabadna államilag finanszírozni, persze egy fokozatos "átalakulási" periódussal, nem kizárva a már munka és keresőképtelen korosztályokat. Ugyanúgy a nyugdíjrendszerben is elkerülhetetlen az átalakítás. Az fog húsz harminc év múlva kis-nyugdíjból nyomorogni aki egy életen át fizetett, azok miatt akik viszont semmit nem fizettek, csupán a társadalmi szolidaritás jegyében.
lantose70
2012. október 19. 13:50
A TAJ-kártyás visszaélésekkel szembeni fellépés már nagyon indokolt. Régen kellett volna. Példa: ismerős alkalmaz kb. 40 (!) feketemunkást a mezőgazdaságban, és mindegyik a saját és a haverok TAJ-kártyájával kap ellátást. Úgy, hogy az érintettek fele nem is magyarországi magyar, hanem határon túli, aki aztán végképp semmilyen adót nem fizet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!