Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A magyar igazságügy-miniszter szerint nem az Európai Bizottság közvetítő szerepére van szükség a Tobin-ügy rendezéséhez, hanem „megoldásra”.
Navracsics Tibort azzal összefüggésben kérdezték az újságírók, hogy szerdán Mina Andreeva, az Európai Bizottság igazságügyi kérdésekben illetékes alelnökének azt mondta, az Európai Bizottság közvetítő szerepet játszhat a Tobin-ügy rendezésében. Vagyis összehozza egymással a feleket, hogy meg tudják vitatni a kérdést.
A magyar miniszter erre reagálva emlékeztetett arra, hogy négy hónapja írt levelet az ügyben Viviane Redingnek, és segítséget kért tőle az ügy megoldásában. Navracsics Tibor arra hívta fel a figyelmet, jó viszonyban van ír kollégájával, ezért ő nem is közvetítést kért a bizottság elnökétől, hanem „megoldást”. Lehetővé kell tenni: ne fordulhasson elő az EU-ban, hogy egy közlekedési balesetet okozó ember két gyermeket megöl, majd nem kell letöltenie a jogerősen kiszabott büntetését. Közölte a magyar politikus, ő azt kéri a bizottságtól, hogy „próbálja meg azt megoldani, hogy Írország végrehajtsa a magyar bíróság ítéletét, vagy adja ki a magyar hatóságoknak Tobin urat”.
Az magyar igazságügy-miniszter elmondta, azt kérte Viviane Redingtől, hogy ebben az esetben érvényesítse az Európai Unió értékeit. Úgy fogalmazott: „az Európai Unió egy értékközösség, amelynek értékeire számtalanszor felhívják a mi figyelmünket is, akkor itt most egy biztos érvényesítse az Európai Unió értékeit”.
Navracsics kijelentette, hogy az EU „nyomást gyakorolhatna, és a jövőre vonatkozóan a jogi szabályozást alakíthatná úgy, hogy ne fordulhasson elő még egyszer egy ilyen eset”. Megjegyezte, hogy egyetlen ország sem tekinti magát kivételnek „egy, egyébként kötelezően elfogadott jogintézmény hatálya alól”.