Ezt nem láttuk jönni: egy friss nemzetközi felmérés szerint a diákok egyre kevésbé tudják használni a számítógépet (!)
A magyar nebulók ugyanakkor jóval az EU-s átlag fölött teljesítenek. Csehország pedig szárnyal. Francesca Rivafinoli szemlecikke.
Az oktatási államtitkár az InfoRádióban beszélt arról, hogy ésszerűtlennek tartaná a 62 év feletti pedagógusok kényszernyugdíjazását, hogy jövőre már egyáltalán nem támogatja az állam a jogász- és közgazdászképzést, és hogy ő maga támogatná az egyenköpeny bevezetését, de egyelőre nincs napirenden erről szóló javaslat.
Hoffmann Rózsa szerint ésszerűtlen lenne kényszernyugdíjazni az oktatásban a 62 év feletti dolgozókat. Az oktatási államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, ő nem tud ilyen kormányzati szándékról, de ha mégis lesz kényszernyugdíjazás, akkor nyugdíj mellett kell őket visszaszerződtetni.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy egyelőre távlati cél az önfenntartó felsőoktatás, de évről-évre csökkenni fog az államilag támogatott hallgatók száma, a jogász és közgazdász képzést pedig már egyáltalán nem támogatja az állam jövőre. Hozzátette: a kormány nem vonul ki teljesen a felsőoktatás finanszírozásából, a közszférában elhelyezkedő jogász- vagy közgazdászhallgatók diákhitelét visszatéríti az állam. Hoffmann szerint az állami támogatások csökkentése nem hat a társadalmi mobilitás ellen, mivel a Diákhitel II-t a szegényebb családok is bátran felvehetik.
A politikus megjegyezte, hogy a pedagógusképzésben azt javasolják a kormánynak, hogy tartsa fenn az államilag támogatott képzéseket. Mint fogalmazott, annyi tanárt kell képezni, amennyire szükség van. Ezt egy informatikai rendszerrel pontosan fogják látni. Kitért arra, hogy egységesítéssel akarják megszüntetni a pedagógusképzés egyenetlen színvonalát. Megjegyezte: a tankerületi rendszerben minden pedagógus ugyanannyi fizetést kap majd, de ha megtehetik, akkor ezen felül az önkormányzatok támogathatják az oktatási intézményeket.
Hoffmann arról is beszélt, hogy azt szeretné, ha a diákok ingyen kapnák a sportfelszerelést. Megjegyezte, hogy támogatná az egyenköpenyt is, mivel szerinte ez csökkentené a szegény gyerekek frusztrációját. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez egyelőre nincs napirenden. Az államtitkár elmondta azt is, hogy idegennyelv-oktatási stratégiát készítenek, amiben központi helyet kap a nevelés és a tanárok felkészültsége, akiknek módszertani segítséget is igyekeznek adni. Emellett a jelenlegi háromfokozatú nyelvvizsgarendszert az európai hatfokozatú rendszerhez igazítanák.
Az oktatási államtitkár a csütörtökön kezdődött országos szakmai tanévnyitón arra kérte az iskolákat, hogy ne maradjanak el a szeptembertől bevezetendő mindennapos testnevelési órák. Hozzátette: a gyerekek érdekében ezt ellenőrizni is fogják.