Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
P. Tamás és V. László előzetes letartóztatásba helyezésével azokat juttatták rács mögé, akik az elmúlt húsz évben a legtöbb erkölcsi és anyagi kárt okozták Magyarországnak – nyilatkozta Pintér Sándor a Heti Válasznak.
Pintér Sándor szerint P. Tamás és V. László előzetes letartóztatásba helyezésével azokat juttatták rács mögé, akik az elmúlt húsz évben a legtöbb erkölcsi és anyagi kárt okozták Magyarországnak. A belügyminiszter erről a Heti Válasznak adott, csütörtökön megjelent interjújában beszélt.
Arra a felvetésre, miszerint a két férfi elfogása után többen pedzegették, hogy valójában nem történik más, mint a maffiapiac újraelosztása, a belügyminiszter abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy „egyhamar nem nő ki Portik Tamás, vagy Vizoviczki László utódja”. A Hajógyári szigeten történtekről pedig a bizonyítékok szerint a rendőrség szervezett bűnözés elleni egységének vezetője és helyettese is tudott – mutatott rá.
A BRFK szervezett bűnözés elleni osztályát és a Nemzeti Nyomozó Irodát is érintő átszervezésekről szólva Pintér Sándor hangsúlyozta, a rendőrség ütemezett átalakítása zajlik. „Nem állítom, hogy mindenki bűnös. De vajon milyen szakmai teljesítménye van annak a csoportnak, amely mellett egy Vizoviczki ki tudott nőni? Mindez nem három-négy vezető felelőssége” – fogalmazott a tárcavezető.
Egy másik kérdésre – reális-e, hogy az Aranykéz utcai robbantásnál, valamint Seres Zoltán és Prisztás József kivégzésénél is az Energol volt marketingigazgatója volt a felbujtó a gyanú szerint – a miniszter elmondta, vallomások, továbbá a bűnügyi technikai fejlődésnek köszönhető eredmények alapján jutottak ilyen következtetésre. Nem új tárgyi bizonyítékok kerültek elő a gyilkosságok után 15 évvel, hanem a régiek „mondanak” többet – jelezte.
Az olajügyekkel kapcsolatban a belügyminiszter lehetséges nevezte, hogy némely párt nem úgy állt hozzá az ezzel kapcsolatos bűncselekményekhez, ahogy egy parlamenti erőnek illett volna. Arra a felvetésre, hogy a szocialista pártnak is csurrant-e az olajmilliárdokból, Pintér Sándor közölte, ilyet nem mondott. Amit biztosan lehet tudni – folytatta –, hogy az Energolban az MSZMP agitprop osztályának egykori vezető helyettesét, volt belügyminisztériumi csoportfőnököt nevezték ki vezérigazgatónak, egy korábbi nemzetbiztonsági hivatali tiszt pedig ugyancsak részt vett a szervezésben.
A betiltott gárdával kapcsolatban Pintér Sándor azt mondta, Hajdúhadházon, Gyöngyöspatán előállítottak vonulókat, őket a bíróság felmentette, idén márciusban a Hősök teréről szintén előállítottak néhány embert, őket ugyanúgy felmentették, a múlt szombati, a Magyar Gárda megalakulásával kapcsolatos rendezvényt pedig előzetesen betiltották, de a bíróság engedélyezte. Rögzítette: ahol a rendőrség törvénysértést észlelt, ott gyorsan és szakszerűen cselekedett, a „Jobbik határán mozgó gárdák” jogilag és rendőrszakmailag kezelve vannak.