Alkotmányellenes a bírák nyugdíjazása

2012. július 16. 14:14

Alkotmányellenesnek minősítette, és hatálybalépésének napjára visszaható hatállyal megsemmisítette a bírák nyugdíjazásának szabályozását az alkotmánybíróság. A testület szerint a szabályozás sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket. Az Országos Bírósági Hivatal közlése szerint a döntésnek nincs közvetlen kihatással a bírák már megszűnt, illetve ez év második félévében megszűnő szolgálati viszonyára.

2012. július 16. 14:14

Alkotmányellenes a bírák nyugdíjazásának szabályozása, ezért azt a hatálybalépésének napjára visszaható hatállyal megsemmisítette az Alkotmánybíróság hétfőn. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az új szabályozás formai és tartalmi szempontból is sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket.

Az Ab formai szempontból azt kifogásolta, hogy a bírói hivatás felső korhatárát a vizsgált szabályozásban nem sarkalatos törvény határozza meg. Tartalmi szempontból pedig azt, hogy az érintett bírákat rövid időn belül elmozdítják hivatalukból. Az Ab szerint a bírák felső korhatárát a jogalkotó viszonylag szabadon állapíthatja meg, azonban a felső korhatár csökkentésével járó új korhatárt csak fokozatosan, kellő átmeneti idő alatt, a bírák elmozdíthatatlansága elvének sérelme nélkül lehet bevezetni. 

Az Ab határozatához a 15 tagú testületből heten – dr. Balsai István, dr.  Dienes-Oehm Egon, dr. Lenkovics Barnabás, dr. Pokol Béla, dr. Stumpf István, dr. Szalay Péter és dr. Szívós Mária – fűztek különvéleményt.

Frissítés:

A bírák jogállásáról szóló törvénynek a nyugdíjazással kapcsolatos, év elejétől hatályos rendelkezései alapján születtek meg az érintett bírói felmentések az elmúlt időszakban. Az Ab hétfői döntésének a már megszűnt szolgálati viszonyokra, valamint a második félévben érintett bírák szolgálati viszonyának megszűnésére közvetlen kihatással nincsen – közölte az Országos Bírósági Hivatal. Kitér arra is, hogy a már felmentett bírók ismételt kinevezésére csak egyedi bírósági döntés alapján kerülhet sor. Tudatta továbbá, hogy a hatályos szabályok szerint a nyugalmazott bírák ismételt bírói kinevezése sem a 2012-ben már kinevezett bírák, sem a kinevezett bírósági vezetők jogállását nem érintheti.

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bogo
2012. július 17. 07:25
A nyugdíjkorhatárnak semmi köze az Alkotmányhoz! Itt az Alkotmánybíróság túllépte hatáskörét! Öregeknek nyugdíjban a helye, hogy a fital tehetségek kapjanak munkát -lehetöséget és egy jobb jövöt! Azonkívül a szocialista jogtanulmányok - kétségesek...
krisztoforo48
2012. július 16. 18:21
Úgy tudom a Magyar Bíróság független hatalmi ágazat,így rájuk nem vonatkozik az Alkotmánybíróság egyik határozata sem:))))
antioxi
2012. július 16. 18:07
Kár örömködni az elvtársaknak, a libber bibsi birók nem fognak visszatérni a biráskodásba már! Folytathatják a piacrajárást a mamával, a kertészkedést, horgászást, közben hallgathatják drágabolgárurat és désijanit a zsidó rádió csatornán, este pedig onanizálhatnak tovább az ATV/higyülis dominán.
drieno
2012. július 16. 17:41
na nézzük: elnök, Paczolay péter, született 1956-ban, még 6 év balog elemér 1958 még 8 balsai 1947 - már mehetne is bragyova 1950 , szintén dienes-oehm 1945 szintén kiss elvtárs 1951 még egy éve lenne kovács 1959 még maradhat lenkovics 1950 idén mehetne lévay 1954 még 4 év pokol béla 1950 - de legalább ellene volt és különvéleménye is van, idén mehetne stumpf 1957 még volna ideje szalai 1960 még volna ideje szívós 1949 már mehetne gyakorlatilag a társaság fele felállhatna és mehetne nyugdíjba
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!