Brutális performansz: pufajkát, usánkát és gépfegyvert kapott a brüsszeli Horn Gyula-szobor (VIDEÓ)
Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk EP-képviselője közölte, kezdeményezik a szobor eltávolítását az EP épülétéből.
A siófoki képviselő-testület legutóbbi ülésén döntött arról, hová kerül a korábban a Kossuth téren álló, a város által elfogadott Károlyi-szobor, illetve arról is, hogy visszaállítják régi helyére Horthy István emlékművét.
Balázs Árpád (Fidesz-KDNP), Siófok polgármestere a képviselő-testület döntéseiről beszámolva az MTI-nek elmondta: a Károlyi-szobor Balatonszéplakon, egy lebontott víztorony helyére kerül, rendezett környezetbe. Közlése szerint ezt az alkotó is elfogadta. Kitért arra, hogy az alkotás mérete miatt építési engedély köteles, de ezt érintettség okán nem a siófoki hatóság bírálja majd el. Balázs tájékoztatása szerint várhatóan néhány hónapig eltart, amíg végeznek a szobor felújításával, beszerzik az engedélyeket, és felállítják az alkotást.
A polgármester elmondása szerint a testület döntött arról is, hogy társadalmi adakozásból megpróbálják megtalálni Kisfaludi Strobl Zsigmond Horthy István-emlékművének maradványait, és rekonstruálni, majd eredeti helyére visszahelyezni az alkotást. Balázs közölte: azért döntöttek így, mert az Ad astra néven ismert, a „csillagok közé szálló fiúról” szóló alkotás művészetileg értékes, továbbá Horthy István is kötődött Siófokhoz. Halála után az első emlékművét is ott állíttatták fel. Hangsúlyozta: a képviselő-testület döntésének nem politikai, hanem helytörténeti szempontból van jelentősége. Kisfaludi alkotásának rekonstruálásához a mű bronzváltozata rendelkezésre áll, a Kerepesi úti temetőben ma is látható a szobrász síremlékén.
Horthy Miklós idősebb fia, Horthy István kormányzóhelyettes, repülő főhadnagy 1942. augusztus 20-án Ukrajnában – tisztázatlan körülmények között – repülőgépével lezuhant.