Semmi nem elég: Ukrajnának még több lőszerre, légvédelemre, kiképzett katonára van szüksége az EU főképviselője szerint
Kaja Kallas úgy véli, ha Európának nem sikerül elrettentő erővel hatnia, az veszélyes üzenetet küldhet az agresszoroknak.
Magyarországon először került megrendezésre felsőoktatási hallgatók számára az Európai Unió tárgyalásait modellező szimulációs verseny.
Magyarországon a hét végén rendezték meg először — az Európai Bizottság, az Európai Parlament és Magyarország Külügyminisztériuma által kezdeményezett — Rajtad múlik! elnevezésű EU tárgyalási szimulációs versenyt. A verseny díjátadóján beszédet mondott Szűcs Tamás, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője és Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium Sajtó Főosztályának vezetője. Szűcs a versenyről szólva elmondta: örömmel látta, hogy bár voltak viták a résztvevők között, a diskurzus mégis kulturált mederben folyt. Majd hozzátette, az ilyen versenyeknek pont az a lényegük, hogy a résztvevők megtanulják az európai vitakultúrát, valamint mélyítsék az ismereteket az Európai Unióról. Kaleta kiemelte: Magyarországon nem volt még példa ilyen léptékű uniós szimulációs versenyre, amelyen 18 felsőoktatási intézmény 106 hallgatója vehetett részt. A főosztályvezető örömét fejezte ki, hogy a Külügyminisztérium ennek a sikeres rendezvénynek az egyik kezdeményezője lehetett.
A verseny témája az Európai Unió 2014-2020 közötti többéves pénzügyi kerete volt. A négynapos versenyt egy háromnapos szakmai felkészítés és háromhetes online távmunka előzte meg. A szimuláció során a hallgatók által alkotott csapatok egy-egy európai uniós tagállam tárgyalódelegációjának, majd az Európai Parlament frakcióinak szerepét játszották el. Feladatuk volt, hogy az adott témában felmérjék saját országuk és frakciójuk, illetve a többi tagállam és képviselőcsoport érdekeit, majd a tárgyalási szimuláció alatt a valóságnak megfelelően saját véleményüket képviselve próbálják meg előmozdítani a közös álláspont kialakítását. A verseny résztvevőinek kooperálniuk kellett a többi féllel annak érdekében, hogy sikerüljön konszenzusra jutni, és eredményesen végződjenek a tárgyalások. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában már több évtizedes múltra tekintenek vissza a szimulációs versenyek, az ilyen programokon való részvétel, valamint a jó szereplés az új kapcsolatok kialakításán kívül, akár tudományos vagy munkaerő-piaci lehetőségekben is manifesztálódhat. A versenyzők a négynapos program során európai uniós szakértőkből álló zsűri, és a sajtó nyilvánossága előtt mérték össze képességeiket.
A zsűri értékelése alapján az Európai Unió Tanácsát szimuláló versenynapokat Ausztria csapata nyerte (tagjai: Dombi Laura, Budapesti Corvinus Egyetem; Nagy Szabolcs, Szegedi Tudományegyetem; Szilágyi Viktória, Pázmány Péter Katolikus Egyetem; Takács Tivadar, Budapesti Gazdasági Főiskola). Az Európai Parlament működését szimuláló versenynapok kiemelt díjazottjai: Paál András, Esterházy Károly Főiskola; Nemes Balázs, Budapesti Corvinus Egyetem; Lovas András, Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola; Grafjódi Péter, Budapesti Corvinus Egyetem. A négynapos összteljesítmény alapján a zsűri két résztvevőt díjazott: Brenner Gábort, a Pécsi Tudományegyetem hallgatóját és Kaszab Róbertet, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatóját. A versenyen mutatott teljesítményük alapján az MTI egy, a Kitekintő.hu két, a Külügyminisztérium kilenc résztvevőnek ajánlott fel gyakornoki lehetőséget.