Innováció terén az oroszok leelőzték az ukránokat, és a Nyugat nagy részét
Kié az első huzalos drón? Amerikai? Nem, orosz, semmi sem tudja zavarni. Kié a Lancet? Orosz.
Eltűnt a képernyőről a kínai központi televízió egyik ismert műsorvezetője, miután április 9-én mikroblogján azt írta, hogy egyes joghurtok és élelmiszeripari termékek veszélyes zselatint tartalmaznak.
Eltűnt a képernyőről a kínai központi televízió (CCTV) egyik ismert műsorvezetője, Csao Pu (Zhao Pu), miután április 9-én mikroblogján azt írta, hogy egyes joghurtok és élelmiszeripari termékek veszélyes zselatint tartalmaznak. Utolsó fellelhető bejegyzésének dátuma a Sina vejpón (weibo) lévő mikroblogján: április 11.
Az interneten ismerősei és ismeretlenek is keresik, a blogbejegyzések szerint nem veszi fel telefonját. Ügyében a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet is közleményt adott ki, amelyben magyarázatot kér a CCTV vezetésétől.
A 41. évében járó tévés bejegyzésében leírta, hogy egy „oknyomozó riportertől származó sms-üzenetet” közvetít. „Ne egyetek joghurtot (a sűrű fajtából), vagy zselét. Különösen a gyerekek. Ezek tartalma igazán ijesztő. Nem mondom el a részleteket” – szólt a rövid szöveg, amelyet levételéig körülbelül 130 ezer „másolatban” továbbítottak a világhálón.
A CCTV április 15-én közölte leleplező riportját, amelyben azt bizonyította, hogy a gyógyszergyártásáról ismert Csöcsiang (Zhejiang) tartományi Hszincsang (Xinchang) megyében a kapszulák előállításához olyan ipari zselatint használnak, amely jóval több krómot tartalmaz, mint az étkezési zselatin, és ezért mérgező. A televíziós összeállításból kiderült, hogy az alapanyagot feldolgozott bőrhulladékból nyerték ki.
A több kínai tartományra kiterjedő kapszulahamisítási botrány azóta egyre dagad, már több mint 80 kapszulagyártó üzemet bezártak, több zselatingyárra lecsaptak, több tucat vezetőt, tulajdonost őrizetbe vettek.
A Hszinhua hírügynökség április 16-i összeállításának végén az írta, „a múlt héten egy meg nem erősített jelentés azt állította, hogy ipari zselatint használtak fel joghurt- és pudingkészítményekhez, de ezt a fő tejtermékgyártók hamarosan cáfolták”.
A CCTV-ből ellentmondó hírek keltek szárnyra Csao hollétére vonatkozóan. Az egyik szerint a műsorvezető „normális” – tíznapos – szabadságon van, mások szerint megbüntették, de nem vesztette el az állását.
Kínában az elmúlt időszakban harcot indítottak az internetes álhírek, pletykák ellen, kampányt hirdettek a „kibertér megtisztítása”, az „online információk biztonsága” érdekében. Ennek jegyében weblapok készítőinek ezreit figyelmeztették, gyanúsítottak százait vették őrizetbe és online bejegyzések százezreit törölték. A mikroblogokon elrendelték a valós névvel történő regisztrációt.