Deficiteljárás: az EB bekeményít

2012. január 11. 08:13

Várhatóan annak kimondását fogja kezdeményezni az Európai Bizottság, hogy Magyarország nem teljesítette a pénzügyminiszteri tanács 2009 nyáron hozzá intézett ajánlásait a túlzott mértékű költségvetési hiány kiigazítására. A jegybanktörvényről egyelőre nem döntenek.

2012. január 11. 08:13

A Magyarország elleni túlzott deficiteljárás következő szakaszba léptetését fogja szerdán kezdeményezni az Európai Bizottság (EB) – tudta meg a BruxInfo. A testület szerint Budapest nem teljesítette a pénzügyminiszteri tanács 2009-es ajánlásait, 2013-ra pedig ismét a referenciaként meghatározott 3 százalék fölé emelkedhet az államháztartás hiánya.

Olli Rehn, a bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős tagja novemberben azt nyilatkozta a portálnak, 2013-ra 3,7 százalékra emelkedhet a költségvetési deficit, így nem tartotta indokoltnak a gyakorlatilag uniós taggá válásunk óta folyó eljárás megszüntetését.

A BruxInfo úgy tudja, a testület elismeri, hogy a kormány tett bizonyos lépéseket a deficit lefaragása érdekében, ám nem elegendőket. „Nem maradt más választása az Európai Bizottságnak, mint a túlzott deficiteljárás újabb szakaszba léptetése” – fogalmazott a portál forrása. A testület ezért annak kimondását kéri a tanácstól, hogy Magyarország nem teljesítette az uniós pénzügyminiszterek (ECOFIN) 2009 nyarán tett ajánlásait. Ha az ECOFIN minősített többséggel elfogadja a bizottsági értékelést, a dosszié visszakerül a bizottsághoz. A bizottság ekkor új ajánlásokra tehet javaslatot a tanácsnak, illetve szankcionálhatja az országot a kohéziós alapból járó kifizetések felfüggesztésének kezdeményezésével. Utóbbi megoldást még egyetlen tagállammal szemben sem alkalmazták, ezért továbbra is csupán egy lehetőség marad.
 
Szerdán még nem hoznak konkrét döntést a jegybanktörvény ügyében, ám a BruxInfo szerint nincs kizárva, hogy előrevetíti majd a kötelezettségszegési eljárás elindítását a közeljövőben. Az igazságügyi reformok vizsgálata még nem fejeződött be, a hiteltárgyalásokról pedig jövő pénteken lesz egyeztetés Brüsszelben Olli Rehn biztos és Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter között.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyoooc
2012. január 11. 17:17
Úgy néz ki, szó sincs az elvekről. Az EU egyszerűen zsarolja a kormányt.
nybo
2012. január 11. 13:24
Görögországhoz hasonlóan Magyarország is egyike volt azoknak a kicsi, némileg periferiális országoknak, amelyekkel a pénzpiaci szakembereknek nem sok dolguk volt - írja a MarketWatch gazdasági portál, megemlítve, hogy Magyarország lakossága alig tízmillió, a GDP-je pedig kevesebb mint 200 milliárd dollár - vagyis a fele például az Apple piaci értékének. Most azonban Magyarország lehet a következő pénzügyi vihar középpontja. A csőd szélén áll, miközben a tekintélyelvű, populista miniszterelnök nem akar a Nemzetközi Valutaalap szabályai szerint játszani. A MarketWatch szerint Magyarország önmagában nem igazán számít a piacoknak, de ízelítőt adhat a közeljövőből. A piacok mind több szigort várnak el. Magyarország lehet, hogy az első jelentős ország lesz, amely államcsődöt jelent, de korántsem az utolsó. Elég világos, hogy mit akarnak a piacok: azt, hogy az IMF jöjjön, és takarítsa fel a szemetet, valamint biztosítsa, hogy a külföldi befektetők nem szenvednek jelentős veszteségeket. A magyaroknak azonban más elképzeléseik vannak - írja a MarketWatch. A cikk szerint Orbán meglehetősen kellemetlen politikus, potenciálisan ő lehet a következő Vlagyimir Putyin, a magyar állásponttal mégis elég nehéz nem szimpatizálni. A szokásos IMF-gyógyszer ugyanis nem igazán hatott más országokban sem. A görög gazdaság továbbra is zsugorodik, Írország is csúszik vissza a recesszióba. Ha ez az ára az IMF további támogatásának és a piacok kiengesztelésének, nem meglepő, hogy a magyarok közül sokan úgy gondolják, jobban járnak nélküle. Az adósságok rendezése sok időbe telik, és mindenkinek fájdalmat okoz majd. A magyar miniszterelnök azonban rájött, hogy a csőd nem is olyan rossz megoldás, egyszerűen annyit jelent, hogy a befektetőknek némi veszteséget kell majd elkönyvelniük. Aligha ő lesz az utolsó politikus, aki hasonló következtetésre jut, vagyis a pénzpiacoknak további veszteségekkel kell majd számolniuk. Az elmúlt évtizedben felhalmozott adósság nagy részét pedig soha sem fogják visszafizetni - áll a MarketWatch cikkében.
sky.net
2012. január 11. 12:18
nekünk kell ez a fosadék aljas köcsög eu ? vagy mi kellünk neki mint profitforrás ? ezért hazudnak ,fosztogatnak és hízelegnek ...aztán ha az már nem megy erőszakosak lesznek ... zsarolnak és fenyegetnek épp mint gyurcsánypatkány
korona
2012. január 11. 11:35
Komolyan fontolóra kell venni az Unióból való kilépést. Kezdetben nehéz lesz, talán nagyon nehéz, de olyan erőforásink vannak, mint amilyen az élelem és a víz, hogy néhány év múltával a helyzet biztosan javulni fog. Egyúttal ki kell lépni a NATO-ból is és azonnal deklarálni az ország teljes semlegességét, el-nem-kötelezettségét, függetlenségét - addig, amíg nem késő, mert "szítják már a tüzet".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!