Bajnai még nem tudja, lenne-e újra kormányfő

2012. január 10. 21:28

A demokrácia leépítése nem visszafordíthatatlan folyamat, de a köztársaságot nem elég helyreállítani, biztosítani kell a pártfinanszírozás tisztaságát és a közmédia pártatlanságát is – jelentette ki Bajnai Gordon volt kormányfő az ATV Egyenes beszéd című műsorában kedden.

2012. január 10. 21:28

Bajnai Gordon szerint Magyarországon rossz kormányzás folyik, és ilyenkor egy volt miniszterelnöknek szólnia kell, hogy az ország veszélyben van, a szakadék szélén egyensúlyozik, és ha nem történik radikális fordulat, évtizedekre elveszíti a felemelkedés esélyét. A volt kormányfő az ATV Egyenes beszéd című műsorában kedden azt mondta, azokat szeretné segíteni, akik képesek lehetnek megváltoztatni a jelenlegi „rossz rendszert”, és jobbat építeni helyette. Azt azonban még nem tudja, a jövőben milyen szerepben teheti ezt, így arról sem döntött, vállalná-e, hogy miniszterelnök-jelölt legyen.

Hosszú hallgatást követően szólalt meg

Az interjúban Bajnai Gordon kifejtette: a következő választások előtt az ellenzéki pártoknak, ha nem lesz köztük, amely képes lehet egyedül leváltani a Fideszt, az alkalmasak közül azt a miniszterelnök-jelöltet kell kiválasztaniuk, akinek a legnagyobb az esélye a győzelemre és a sikeres kormányzásra. Szavai szerint ma még nem tudni, hogy ki lesz ez.

Arra a kérdésre, hogy vállalná-e a jelöltséget, azt mondta: még nem hozta meg ezt a döntést. A politikus, aki 2009 áprilisa és 2010 májusa között vezette a szocialista kormányt, elmondta: sok mindent megtenne azért, hogy Magyarország jobb hely legyen, de nem gondolja, hogy ez kizárólag az ő feladata lenne. Közölte azt is, hogy hosszú hallgatás után hétfőn publikált, az ország helyzetét átfogóan értékelő írása nem egy új párt zászlóbontásának az előkészítése.

Bajnai Gordon azt mondta: leköszönése után azért hozta létre a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítványt, hogy lehetővé tegye a mindenkori kormányzás színvonalának javítását. Szerinte az elmúlt évtized azt bizonyította, hogy a pártok képesek választást nyerni, de nem tudják, mihez kezdjenek utána, alapítványa pedig ezen kíván változtatni szakpolitikai programokkal, amelyeket bárki felhasználhat.

Együttműködni muszáj lesz

Hozzátette: a jelenlegi helyzetben is azt tartaná a legjobbnak, ha a Fidesz-kormány korrigálná eddigi hibáit. Kérdésre válaszolva ugyanakkor hozzátette, a Fideszen belüli irányváltás az eddigi tapasztalatok alapján nem tűnik valószínűnek, ezért is véli úgy, hogy a valódi esély a kormányváltás, amelyre azonban várni kell, és addig az ország még sok kárt szenvedhet el. Kitért arra, hogy a demokrácia „leépítését” nem tartja visszafordíthatatlan folyamatnak, kiemelte azonban, hogy a köztársaságot nem elég „helyreállítani”, biztosítani kell a pártfinanszírozás tisztaságát és a közmédia pártatlanságát is.

Az új választási rendszerről azt mondta, hogy jelentős, „unfair” előnyt biztosít a jelenlegi kormánypártoknak, olyat, mintha a százméteres síkfutásban valaki harminc méterrel előbbről indulna a többieknél. De - tette hozzá - emberfeletti teljesítménnyel ilyen helyzetben is nyerhet más. Ezzel kapcsolatban azt is mondta: ha a jelenlegi vagy az újonnan alakuló demokratikus ellenzéki pártok egyikének sem lesz esélye arra, hogy egyedül leváltsa a Fideszt, ez szinte kötelezővé teszi számukra az együttműködést.

Bajnai Gordon szerint Magyarország ma rosszabb helyzetben van, mint 2008-ban, a válság első hullámakor, elsősorban azért, mert kisebb az országba vetett befektetői bizalom. Ezt a kormány hibáinak tudta be, mondván, a kabinet a hatalmi törekvéseinek rendelte alá a gazdaságpolitikát. Véleménye szerint az unortodoxnak nevezett gazdaságpolitika valójában azt jelentette, hogy a választóknak tett tarthatatlan ígéretek betartása érdekében a kormány felélte a tartalékokat, a magánnyugdíjpénzeket, és a végtörlesztés is nagymértékben csökkentette a befektetők bizalmát.

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokról úgy foglalt állást: az ország érdeke, hogy létrejöjjön a megállapodás. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem dicsőség, egy országnak mindig kudarc, ha az IMF segítségére kényszerül, így volt ez 2008-ban is.

Összesen 170 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kissnezia
2012. január 22. 05:26
Ez Bajnai ugy mocsok, élősködő, semmirekellő, semmihez sem értő, felelősséget nem vállaló (értsd: HajduBét Zrt-ben betöltött Vezéri megbizásban szenvedő, v. inkább haszonélvezője volt sok ember nyomoruságát előidézve, ill. tönkretételét, családok ellehetetlenülését) ahogy van! Tehát mit akarhat még egy ilyen sunyi, trükkös, lopós, rabló (rég börtönben lenne a helye a kis mocsoknakm, gyagya, bárgyu vigyorával!!!) És idegen! nyomásra kinevezték még a(magyarok szégyenére) Mo. miniszterelnökének! Jó sok libát, pulykát kellett adnia cserébe, nyilván a tudását is a foxiegyetemen libáért kapta!!! Ő csak egyet akarhat: nagyon-nagyon messzire elkerülni a magyar közéletet a barátaival, megbizóival/IMF, am. segitők/ együtt. Telepedjen le a világ tulsó felén, ott ahol a jegesmedvék élnek minusz 55-60 fokos hőmérsékletű területen! Ott lehet az állatok királya, ill. egyeduralmu kiskirály! Harcoljon meg minden nap a megélhetéséért!!!- nyilván nem huzná sokáig!) Bajnai: egyszer s mindenkorra nem gondolkozz azon, amihez nem értessz! Szlogend ugyanis a következő:"Nem értettünk hozzá... sajnálom!"
kaszablanka
2012. január 11. 08:30
A HIR-tévén Varga Mihály az eredményeket méltatta és így sóhajtott fel: Úristen honnan indultunk! Segítek: 290 Ft-os benzinárról, 268 Ft-os Euroról 190Ft-os dollárról és megvolt még a magánnyugdíjam és szabad volt sztrájkolni.
Csigorin
2012. január 11. 08:19
"a jelenlegi vagy az újonnan alakuló demokratikus ellenzéki pártok" darabolhatjatok ahogy akarjatok, mivel a ti demokraciadefiniciotok az, hogy csak ti (maszopszadesz konglomeratum) vagytok "demokratak", az nem lesz tobb 10-15%nal.
Kronikas
2012. január 11. 08:12
rettegtek jobberek? Okkal... :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!