Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
A Financial Times publicistája „pimasznak” nevezte Orbán Viktort, amiért pénteken úgy nyilatkozott, hogy akár „egy napon belül” megállapodást köthet a kormány az IMF-fel. A cikkben megszólaltatott szakértő szerint Orbán legnagyobb problémája, hogy sem az IMF, sem az EU nem bízik benne – írja a Médianéző.
Lehet szeretni, vagy gyűlölni Orbán Viktort, de az tagadhatatlan, hogy „pimasz” – írta blogbejegyzésében Kester Eddy. Emlékeztetett arra, hogy miután 18 hónappal ezelőtt a miniszterelnök kiutasította az IMF-et, mondván majd az új kormány saját gazdaságpolitikájával teremti meg a nemzet jólétét, két héttel ezelőtt tárgyalásokat kezdett a szervezettel, pénteken a Kossuth Rádión pedig azt mondta, bízik abban, hogy az IMF-fel „egy napon belül” megállapodásra jutnak. „Feltehetően a miniszterelnök nem olvasta a pénteki Financial Times-t, mielőtt a stúdióba ment” – jegyezte meg Eddy, majd utalt arra, hogy az IMF egy készenléti hitel-megállapodáshoz fog ragaszkodni Magyarországgal szemben. A tárgyalások valószínűleg el fognak húzódni, mivel Budapest ragaszkodni fog nem ortodox gazdaságpolitikájához – olvasható a Médianéző összeállításában.
Timothy Ash, az RBS elemzője szerint a megállapodás „kemény lehet Orbán gyomra” számára, mivel „kiárusításnak” érezheti azt. Mellár Tamás, a KSH korábbi vezetője egy csütörtöki konferencián elmondta, hogy az IMF az egyéb költségcsökkentéseken kívül a válságadók és a végtörlesztési program eltörlését is kérheti a kormánytól. Róna Péter közgazdász, aki a megállapodás kapcsán hasonlóan nyilatkozott, hozzátette, hogy mivel az Egyesült Államok „mélyen aggódik a magyarországi demokratikus berendezkedés eróziója miatt”, az IMF a Költségvetési Tanács helyreállítását kérheti. A közgazdász rámutatott, hogy Orbán mindaddig képes lesz elfogadni a feltételeket, ameddig be tudja bizonyítani, hogy a megállapodás jobb, mint amit Gyurcsány Ferenc 2008-ban kötött. Róna szerint Orbán igazi problémája, hogy sem az IMF, sem az EU nem bízik benne.
A Financial Times cikket közölt arról, hogy Soros György újabb dollármilliókat ajándékozott a Közép-európai Egyetemnek (CEU), amely tovább növeli a szakadékot a CEU és a régió többi egyeteme között. A Harvard Business Schoolon doktori fokozatot szerzett Mel Horvich, az egyetem vezetője szerint a CEU nem egy nagy egyetem, azonban a legjobb minőségűvé akar válni, megkülönböztetve magukat különösen az innováció területén. Soros legutóbbi 7,55 millió dolláros ajándékával az egyetem létrehozza Vállalkozási és Innovációs Intézetét. Horvich szerint Budapest, mint üzleti helyszín javult, azonban még így is le van maradva.