Karácsonyfa, bejgli, szentmise, idézetek, vicces kérdések – politikusaink ünnepi posztjaiból szemezgettünk
Vajon hogyan tölti az ünnepeket Orbán Viktor, Dobrev Klára, Magyar Péter vagy épp Vitézy Dávid? Mutatjuk!
„Nem fogok egy olyan országban élni (...), ahol egymillió ember adósrabszolgasággal kell, hogy szembenézzen” - mondta Orbán Viktor pénteken az MR1-Kossuth Rádió műsorában. A miniszterelnök szerint a végtörlesztéssel kapcsolatban a bankárok nem attól tartanak, hogy ez Magyarországon bajba sodorja őket, hanem attól, hogy más országok is átveszik az innovációt. „Ez Magyarország helyzetében történelmi tett” - tette hozzá.
„Nem fogok egy olyan országban élni (...), ahol egymillió ember adósrabszolgasággal kell, hogy szembenézzen” - fogalmazott Orbán Viktor pénteken az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a végtörlesztés lehetőségére utalva. Mint mondta, meg kell osztani a terheket, mégpedig úgy, hogy a bankok viseljék azok kétharmadát, egyharmadát pedig a hitelfelvevők. „Ez Magyarország helyzetében történelmi tett” - tette hozzá. A miniszterelnök rámutatott, a végtörlesztés ügyében nem kérhetik a bankoktól, hogy azt „bólogatva, mosolyogva és tapsolva” vegyék tudomásul, ám szerinte a végén, konfliktusok árán, de megegyeznek velük. A bankárok nem attól tartanak, hogy ez Magyarországon bajba sodorja őket, hanem attól, hogy azt majd más országok is átveszik - vélekedett.
Arra a felvetésre, miszerint a tömeges végtörlesztés kockázataitól való félelem akadályozta meg, hogy a magyar tőzsde ugyanolyan jól reagáljon a pénzügyi mentőcsomagról hozott uniós döntésekre, mint a világ más tőzsdéi, Orbán Viktor úgy válaszolt: „ez így van”. Véleménye szerint azért magasak továbbra is a Magyarországnak nyújtott hitelek kamatai, mert a magyar gazdaság devizának való kitettsége is magas, ennek oka pedig, hogy „elfutottak” a devizahitelek. Vagyis „ha nem a bankárok saját zsebérdekének szempontjából nézzük a végtörlesztést, hanem közgazdaságilag gondolkodunk róla, akkor abban mindenki egyetért, hogy Magyarország devizakitettségének a csökkentése jó gazdaságpolitika” - összegezte.
A magyar kormány „nem szokványos” gazdaságpolitikai lépéseit firtató kérdésre a miniszterelnök úgy fogalmazott, az egyedi megoldások, a különös megközelítésmódra való képesség „nagy magyar erény”. Hozzátette, „az innovációban most Magyarország élen jár”, hiszen egyre több magyar intézkedést, megoldást vesz át több uniós ország.
A brüsszeli uniós csúcstalálkozón hozott döntésekre utalva a miniszterelnök azt mondta, Magyarország azért volt könnyű helyzetben a bankok kisegítésének vitájában, mert az egyetlen európai súlyú magyar bank, az OTP kiváló állapotban van, jól áll a lábán.