Patthelyzet alakult ki az átfogó euróövezeti mentőcsomagról szóló tárgyalásokon a mintegy 450 bankot képviselő Nemzetközi Pénzügyi Intézet és az euróövezeti szakemberek között - a felek egyelőre nem tudnak megállapodni a görög adósságleírás magánbefektetői részvételének módjáról és mértékéről - jelentették a tárgyalásokat jól ismerő források a Dow Jones üzleti hírügynökségnek szerda kora este.
Az egyik forrás szerint egyre közelebb a megállapodás a leírás 50 százalékos mértékét illetően, de a bankok garanciát követelnek az áldozatvállalásért cserébe. Nem látják ugyanis biztosítottnak, hogy az új állampapírokat kifizeti Görögország, így azt várják, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kapacitásainak terhére az euróövezeti államok vállaljanak garanciát ezekre az értékpapírokra.
Egy forrás elmondta: valószínűtlen, hogy a szerdai csúcson számszerűsítenék az EFSF kapacitásbővítésének mértékét. Hozzátette: ebben a kérdésben novemberben születhet végleges döntés, előbb a görög adósságleírásról kell megállapodni, és utána ki kell deríteni, ki hajlandó részt venni az akcióban.
Frissítés
Véget ért az EU-csúcs tárgyalásainak első köre, a 27 tagország vezetői közül tízen - köztük Orbán Viktor - távoztak, a további megbeszéléseken már csak az eurót használó tagországok képviselői vesznek részt.
Orbán Viktor az EU-csúcsról távozóban azt mondta, sikerült megállapodni az európai bankok feltőkésítésének szabályaiban. Kifejtette: Magyarországnak nem kell majd fizetnie más országok bajba jutott bankjaiért. Ugyanis ha egy bank bajba jut, akkor először a részvényeseknek és a tulajdonosoknak kell helytállniuk, ha pedig az nem megy, akkor a nemzetállami költségvetéseknek. Ha ez utóbbi sem megy, csak akkor lehet európai pénzt igényelni, de ebben az esetben is olyan alaptól (EFSF) kell kérni a segítséget, amelyben Magyarország nem befizető - közölte a miniszterelnök.
A kormányfő elmondása szerint a megállapodása arra is kitér, hogy a feltőkésítésre szoruló bankokat el kell tiltani attól, hogy vezetőik prémiumot kapjanak, bónuszokat és magas osztalékokat vegyenek fel. Orbán örül, hogy Magyarországon kívül végre más országokban is „kicsapta a biztosítékot, hogy bajba jutnak bankok, az állampolgárok adóforintjaiból kell őket kisegíteni, és közben a vezetőik továbbra is osztogatják egymásnak a milliókat meg milliárdokat jutalékban, jutalomban, megemelt fizetésben”.