Az Origo értesülései szerint egyelőre nincs döntés arról, hogy pontosan milyen változtatások várhatók az állami nyugdíjpillérben, de a portál forrásai arról számoltak be, hogy a kormányfő ragaszkodik az egységes összegű alapnyugdíjhoz, és emellett megvalósítaná a már tavaly megígért egyéni számlavezetésen alapuló, arányos munkanyugdíjat.
Az alapnyugdíj a nyugdíjminimumtól teljesen függetlenül járhat mindenkinek, aki betölt egy meghatározott életkort, de az alapnyugdíjra való jogosultságot az Origo szerint szolgálati időhöz kötnék: 20 évnyi szolgálati időhöz, vagyis ez a juttatás csak akkor járna, ha legalább ennyi időn át bejelentett állást tud valaki felmutatni.
Az Origo által megismert változat szerint az alapnyugdíjat is a járulékok fedeznék. Az alapnyugdíj összegét általában úgy határozzák meg, hogy az „éhenhalás” ellen védjen, ami a mai értékeken számítva durván 40 ezer forint lehet.