A világ nem lehet a hatalmasoké
Olyan világot kell teremteni, amelyben mindenki úgy érzi, hogy ez a világ az övé is.
A magyar politikusok és az értelmiség régóta tartó vitájáról közölt elemzést a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerdai számában. Georg Paul Hefty szerint Orbánnak tudnia kellene, hogy „a politikában amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten”.
Georg Paul Hefty „Miért olyan éles a hangnem?” címmel a magyar politikusok és az értelmiség régóta tartó vitájáról közölt elemzést a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerdai számában. Az újságíró szerint az elmúlt húsz évben valamennyi magyar miniszterelnök szembetalálta magát az értelmiségi bírálókkal: Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején túl hűtlenné vált a liberalizmushoz, Medgyessy túlságosan „Stasi-közeli” volt, Gyurcsány pedig túl korrupt. Bajnait talán megkímélték az éles bírálatoktól – emlékeztetett a szerző.
A cikkíró szerint a „szakértelmiség” és a „szakpolitikusok” retorikai vitája mögött a bal- és jobboldali politikusok és párttagok közötti állandó hatalmi harc húzódik meg. E viták hangneme a weimari köztársaságra emlékezteti a szerzőt.
Hefty véleménye az, hogy amikor Orbán hagyta, hogy Gyurcsányt mind belföldön, mind külföldön megvessék, nem számolt azzal, hogy ezáltal Magyarország, és ezzel minden magyar miniszterelnök elveszítheti tekintélyét. A cikkíró szerint most, amikor saját miniszterelnöki tevékenységét, valamint saját reformpolitikai szándékait „hasonló módon kétségbe vonják”, Orbánnak tudnia kellene, hogy „a politikában nemcsak a rosszakarat bosszulja meg magát, hanem érvényes az az alapelv is, hogy amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten”.