Matolcsy: Magyarország megteremti a pénzügyi függetlenséget

2011. április 11. 14:45

Schmitt Pál szerint Magyarországnak szüksége van az új alaptörvény megalkotására. Az LMP tiszteli az államfőt, a Jobbik több beleszólást várt el az alkotmányozás során, Navracsics viszont akkor aggódna, ha tetszene a Jobbiknak a kormány tevékenysége. Matolcsy György sikeresnek ítélte meg a gazdaságpolitikát.

2011. április 11. 14:45

Schmitt Pál köztársasági elnök köszöntésével kezdődött a hétfői plenáris ülés. Schmitt szerint Magyarországnak szüksége van arra, hogy éljen a történelmi lehetőséggel és megalkossa új alaptörvényét a volt szocialista országok közül utolsóként.

Balczó Zoltán reagálásában elmondta: a Jobbik azt várta a Fidesz-KDNP-től, hogy az alkotmányt is a nemzeti együttműködés rendszerében alkotja meg. Szerinte az ellenzéknek is érdemi beleszólást kellene biztosítani, hiszen ők is a választókat képviselik. Az LMP részéről Schiffer András reagált Schmitt beszédére: a hatályos alkotmány szerint az államfő a nemzet egységét képviseli, így az LMP tiszteli az államfőt, és ezért nem száll vitába vele. Harrach Péter KDNP-s képviselő szerint minden javaslat mérlegre került az alkotmány megvalósítása során; és nincs olyan társadalmi csoport, amely sérelmet szenvedne az új alaptörvény jelenlegi szövegében.

Kövér László házelnök ezt követően a holokauszt áldozataira emlékezett. Szerinte az emléknap emlékezés és figyelmeztetés egyszerre.

Napirend előtt szólalt fel Vona Gábor, aki köszöntötte Tétényi Éva esztergomi polgármestert és jelezte: a Fidesz hajlandó feláldozni egyetlen pártkáderért, Meggyes Tamás ex-polgármesterért az egész várost. Navracsics Tibor igazságügy-miniszter dicséretnek vette, hogy a Jobbik elégedetlen a kormány politikájával: akkor kezdene aggódni, ha a közrendvédelmi telepekről álmodó radikálisoknak tetszene a kabinet eredményessége.

Schiffer András is felszólalt a napirend előtt, a hétvégi ECOFIN ülésről kérdezte a kormányzatot. „Önök a tőkével egyeztetnek, a szakszervezetekkel nem” - mondta a politikus. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter válaszában elmondta: a tárgyalás középpontjában az államadósság csökkentése, a foglalkoztatás, a növekedés állt. A résztvevők kivétel nélkül nagyra becsülték Magyarország uniós első félévének eredményeit. Matolcsy szerint az unióban jelenleg valóban egy neoliberális gazdasági vonal él, de ez csak átmeneti. A miniszter úgy véli: sok ország most megszorít, miközben Magyarország szokatlan és igen sikeres gazdaságpolitikát hajt végre, ami a pénzügyi függetlenséget teremti meg.

Frissítés: a jobbikos Novák Előd egy a termőföld és az ivóvízkészlet kizárólagos magyar tulajdonban tartását kezdeményező jobbikos módosító javaslat név szerinti szavazásán úgy adta le voksát, hogy előtte azt mondta: „a hazaárulókkal szemben megvédem a magyar földet”. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a Fidesz, illetve a KDNP képviselőcsoportja nevében visszautasította, hogy a Házban hazaárulók ülnének

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
már foglalt
2011. április 12. 10:58
ez a függetlenség gondolom azzal kezdődik, hogy 4,5 milliárd dollár fejében kötvényt bocsátunk ki...
Laibach
2011. április 11. 22:29
No comment: "..Botrányos jelenetek zajlottak a Parlamentben a Jobbik alkotmánymódosító javaslata kapcsán. Az ellenzéki párt az alaptörvényben mondaná ki, hogy a termőföld és a vízkészlet csak magyar kézben lehet, és erről név szerinti szavazást kért. Az Országházban egyébként csak a Fidesz-KDNP és a Jobbik képviselői voltak jelen. A jobbikosok igennel, míg a kormánypártok képviselői nemmel szavaztak..." http://www.fn.hu/belfold/20110411/botrany_parlamentben/
Winston Smith
2011. április 11. 22:14
Jav., kieg.: ezért mondom, hogy pénz helyett váltót (tkp. egy szerződés az állam és illető vállalkozó között, vagy olyan mint egy csekk - fizetési megbízás) kellene kibocsátani, a MNB elnökének garanciájával, amit a bankok leszámitolnak (beváltanak) és a jegybank viszontleszámitol ( a bankokba beváltott váltókat váltja be), így új _FORINT_ - pénzmennyiség nem keletkezik, tehát infláció sem jön létre. más pénzmennyiség keletkezik persze, de mivel az nem forint, csak az van ráírva, ezért az nem okoz inflációt. Ha ezt nehéz elképzelni, a következő gondolati kísérletet ajánlom: Képzeljük el, hogy bevezetünk egy új pénzt. A régit nem töröljük el, amaz MELLÉ vezetjük be az új pénzt. Legyen a pénz neve mondjuk "korona". Állapítsuk meg, hogy 1 "korona" érjen 1 forintot (az árfolyam 1:1 legyen) annak érdekében, hogy ott is maradjon, mondjuk azt, hogy ez egy korlátozott forgalmú fizetőeszköz, és így a tőzsdén nem lehet kereskedni vele (erre jogszabályi lehetőség van). így el tudjuk kerülni az árfolyam-ingadozást, az újonnan a forint mellé bevezetett korona értéke mindig 1:1 tud lenni a forinthoz képest. Ebből az új koronából bocsássunk ki mondjuk 10 milliárdot. így lesz 10 milliárdnyi forintnak megfelelő koronánk, és mivel a forint mennyiség változatlan marad, tehát a forint emiatt nem fog inflálódni (nyilván valami ettől teljesen független dolog miatt inflálódhat), tehát gyakorlatilag létrehoztunk 10 milliárd forintot, (csak most koronának hívjuk), pénzromlás nélkül! Ezt a 10 milliárd forintnak megfelelő koronát aztán beforgatjuk közmunkába, ez munkahelyteremtéshez vezet, ez élénkíti a gazdaságot, a fogyasztást, az adózást, stb, és így beindul a gazdaság, a munkanélküliség fölszámolódik, az életszínvonal javul. Később ahogy a haszon ebből visszajön, a koronákat szép lassan meg lehet semmisíteni, bár mint említettem ez nem kötelező. Ha a lakosság meg bírja jegyezni, lehet akár egyszerre 7 féle pénznemünk is:) lényeg hogy rögzített legyen az árfolyam a fő pénzhez, és akkor nem fog fejfájást okozni, hogy most akkor ez a pénzfajta mennyit is ér... A váltó pont ezt csinálja, csak ott nem "korona" a denominátor (nem "korona" szerepel a papíron), hanem forint. Ennyi.
liberálzöld.
2011. április 11. 21:05
"Matolcsy: Magyarország megteremti a pénzügyi függetlenséget" Ez a Matolcsy úr kb. annyi idős lehet mint én. Mi még emléxünk arra, amikor a "kapitalizmus általános és világméretű válsága a szocialista tábor határán meg fog állni" c. frankót nyomta az ügyeletes káderpolitikus, merthogy a szocialista gazdaság független az őt körülveő kapitalizmus pénzügyeitől.Most Matolcsy úr adaptálja a régi szlogent. Drága jó Matolcsy úr, tudna nekem mondani egyetleb államot ezen a földön, amely pénzügylieg független?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!