Nem szöszözött az ukrán férfi: inkább feleségül vette a fogyatékkal élő anyósát, csak hogy ne kelljen bevonulnia
Esze ágába se volt elmenni a húsdarálóba.
Az állampolgársági jog, így az abból következő választójog is a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik. Semmilyen uniós jogba nem ütközne tehát, ha szavazati jogot kapnának a határon túli magyar állampolgárok - mondta el Lattmann Tamás nemzetközi jogász.
A megkülönböztetés általános tilalmára vonatkozó kötelezettségen kívül nincs olyan, az állampolgárságot, illetve a választójogot érintő uniós jogszabály, amely a szuverenitást korlátozó módon kötelezné a tagállamokat ezekben a kérdésekben - fejtette ki Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Elmondta: az EU szuverén államok együttműködése, így több, hagyományosan tagállami hatáskörbe tartozó ügybe az uniónak továbbra sincs beleszólása. Ilyen az állampolgársági jog, és a jellemzően abból következő választójog is.
Lattmann Tamás hozzátette: ez az elmúlt időszakban azért okozott politikai vitákat mégis a kérdés, mert egyes EU-tagállamok - például Románia - állampolgárság-kiterjesztő gyakorlata az unión kívül élőknek adott nagy számban állampolgárságot. Ez rámutatott a szabályozás hiányosságára, mivel jelenleg nincs olyan uniós norma, amivel ez ellentétes volna. Ehhez hasonlóan az Ukrajnában és Szerbiában élő magyarok választójoga is legfeljebb politikai vitákhoz vezetne, de jogi értelemben nehezen lenne támadható az EU előtt - mondta.