Hatalmas eredmény: a Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első hivatásos űrorvosa
Dr. Nagy Klaudia Vivien szakterülete a kardiológia, ezen belül az elektrofiziológia.
A szakorvosi képzés szinte leállt, havi nettó 90 ezer már nem elég csábító - írja a Hírszerző. A Pécsi Tudományegyetem orvosi kara kifizettetné azok oktatási költségének egy részét, akik külföldön kezdenek el dolgozni.
Ma egy rezidens körülbelül 60-70 órát dolgozik hetente, és mindezért nettó 90 ezer forintot kap, ami egyáltalán nem csábító. Az idén meghirdetett rezidenshelyek mindössze felére jelentkeztek, a többiek külföldön próbálkoznak - írja a Hírszerző. Egy felmérés szerint a nettó 200 ezer forintos kezdő fizetés, a kiszámítható életpálya és a megfelelő minőségű szakképzési rendszer itthon tarthatná a fiatalokat. Így vélekedik a Magyar Rezidens Szövetség elnöke is: „Alapvető kormányzati prioritásnak kellene lennie az orvosi bérek rendezése. Már nincs idő éveket várni, hetek, hónapok állnak csak a probléma rendezésére, ha nem történik semmi, akkor tömegesen vonulnak külföldre a fiatal orvosok” – mondta Papp Magor a Hírszerzőnek.
Kérdéses, hogy a kormány megadja-e a béremelést. Az egészségügy megmentését célzó Semmelweis tervben utalnak rá: a felvázolt életpályamodell többlépcsős bérfelzárkóztatást, a szakképzési rendszer felülvizsgálatát, díjakat, címeket, dolgozói kártyát és rugalmas foglalkoztatást ígér. A rezidensek reményei szerint mindez 2011 őszén be is indulhat, ám addig is megtették az első lépést: meghirdették a zöldkeresztes mozgalmat. Eszerint dupla annyi bért kapna az az orvos, aki nem fogad el hálapénzt. Ezt egy zöld kereszt viselésével jeleznék a betegek felé.
A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara másban gondolkodik, visszafizettetné a képzési költséget ez elvándorlókkal. „Jelenleg az adófizetők nem kevés pénzéből képezzük más országoknak az orvosokat, úgy hogy eközben orvoshiány van Magyarországon. Ezért javasoltuk ezt” – mondta Miseta Attila, a PTE ÁOK dékánja. A rezidens szövetség elnöke szerint viszont bármilyen szankció elriaszthatja a fiatalokat az orvosi pályától. Papp Magor szerint első lépésként mindenképpen a béreket és a munkakörülményeket kellene rendezni. Miseta Attila szerint nincs jelentkezési hiány, de mire a hallgatók elvégzik az egyetemet úgy döntenek, hogy más országban praktizálnak.