Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy konferencián bejelentette, „a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer (...) megszűnik, a három pillérből, kettő, az állami és az önkéntes marad”. A kormány véleménye szerint a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer zsákutca: a benne felhalmozott vagyon kisebbik részét, a nyugdíjbiztosítási alap hiányának kiegyenlítésére, míg a többit az államadósság csökkentésére fordítják.
A miniszter közölte, a következő napokban nyilvánosságra kerül, hogy milyen feltételek mellett működhetnek a jövőben a magánnyugdíjpénztárak, a befizetett összeg maradéktalan kifizetésére vonatkozó eddigi állami garancia viszont megszűnik. Matolcsy György szerint az új adórendszer lényege az alacsony adóterhelés, az európai szintű forgalmi adó és a szélesedő adóbázis. A kormány jövő februárban jelenti be a közel száz tételből álló strukturális reformot, ami révén 600-800 milliárd forintos megtakarításra számítanak.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke szerint a GDP 6,5 százalékába, évi 1800 milliárd forintba kerül az adóadminisztráció, ennek 25 százalékos csökkentésével 500 milliárd forintot spórolhatnának meg a vállalkozások.