Horrorsztori: halottak és eltűntek az elsüllyedt turistahajónál
A Vörös-tenger egyiptomi partjainál történt a katasztrófa.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár délutáni sajtótájékoztatóján több tízmilliárdos büntetést helyezett kilátásba a MAL Zrt. számára, valamint közölte: a közeljövőben biztosan nem folytathatja működését a gyár. Az államtitkár korábban arról beszélt, hogy egyre inkább nő az újabb gátszakadás veszélye az ajkai zagytározónál.
Megállt a repedés az ajkai zagytározó múlt hétfő délután beomlott gátszakaszának északi oldalán. Dobson Tibor ezredes, katasztrófavédelmi szóvivő tájékoztatása szerint a korábban észlelt repedések javítása folyamatban van, és újabb repedések nincsenek. Az ajkai zagytározó X. kazettájának északi oldalán 47 centiméter széles repedést mértek még csütörtökön, de ez péntek estére hét centimétert nőtt. Ezt követően a védelmi bizottság a belügyminiszterrel együtt úgy döntött: kitelepítik Kolontár lakosságát, mert reális veszély áll fenn egy gátszakadásra.
A szakemberek vasárnap reggel, a megsérült tározó közelében azt mondták: a repedés mellett egy 40 centiméteres szinteltolódás is van a gátszakasz két fala között, és az zsanérszerűen nyílik. Úgy vélik, mivel ez a mozgás lelassult, jó esély van arra, hogy elkerüljék a gátszakadást. A tározót üzemeltető cég munkásai és a katasztrófavédelem emberei próbálják betömíteni a rést.
Folyik annak a védőgátnak az építése is, amellyel Kolontárt akarják megvédeni. A védőgát alapozása lényegében befejeződött, a vasárnapi nap fő feladata a védőgát szélesítése, illetve magasítása lesz. A hétfői, illetve a pénteki események nyomán a kolontári kitelepítettek száma mintegy 1000-re emelkedett. Devecseren kedvezőbb a helyzet, eddig körülbelül 400-500 ember hagyta el a települést, és mintegy 5000-en maradtak. Remények szerint nekik már nem kell elhagyniuk a várost.