Martonyi János külügyminiszter kedden, egy bécsi előadásán azt mondta, az új kormány földrajzi értelemben minden irányban ki akarja bővíteni a magyar Közép-Európa-politikát. Az osztrák Diplomáciai Akadémia, az Osztrák Külpolitikai és ENSZ-társaság (ÖGAVN) és a bécsi magyar nagykövetség rendezvényén, több mint háromszáz fős közönsége előtt Martonyi kiemelte, a Közép-Európa politikának összhangban kell lennie az európai uniós politikával is. A magyar EU-elnökség illetve az alakulóban lévő Duna-stratégia további lehetőségeket jelent - tette hozzá. Martonyi elmondta, Magyarországnak a balkáni stabilitás megtartásában történelmi felelőssége van, éppen ezért vezetett külügyminiszterként első útja Belgrádba.
Kiemelte, Ausztria és Magyarország egy európai Közép-Európa-politika „magját” képezhetnék. Martonyi kérdésre válaszolva elmondta, Magyarország támogatja Törökország uniós csatlakozását, hiszen geopolitikai érdek, hogy Törökország ne váljon egy új „ázsiai birodalom, szuperhatalom központjává”.
Martonyi előzőleg megbeszélést folytatott Michael Spindelegger külügyminiszterrel és látogatást tett Heinz Fischer államfőnél, majd ausztriai magyar szervezetek képviselőivel és Wolfgang Schüssel volt kancellárral, az ÖVAGN elnökével találkozott.
FRISSÍTÉS:
A külügyminiszter az osztrák Kurier című lapnak azt nyilatkozta: az akut pénzügyi válságnak vége van, de hozzátette, a helyzet nagyon súlyos volt. Kiemelte, a hiánycél tartása érdekében létrehozott gazdasági akciótervet is. Az ebben szereplő bankadóval kapcsolatban elismerte, hogy az meglehetősen „meglehetősen magas”, bár szerinte a bankok túlzott nyereségre tettek szert az utóbbi tizenöt évben.