A családjával Amerikába emigrált újságírónő a Történeti Levéltárban is kutakodott, A nép ellenségei című könyve a napokban jelent meg.
2010. március 03. 08:09
p
0
0
0
Mentés
Rengeteg titokra derült fény, amikor néhány éve a levéltárban elolvashattam a családomra vonatkozó titkosszolgálati iratokat. Eddig ismeretlen történet bontakozott ki előttem, amiről addig sejtelmem sem volt - mondta Kati Marton A nép ellenségei című könyve bemutatóján. Édesapja, Marton Endre és édesanyja, Ilona az 1940-es évek végétől egészen 1954-ig tudósította Budapestről az Associated Press-t és a United Press Internationalt. Holokauszttúlélő szülei „burzsoá származásuk” miatt B-listára kerültek, és csak a szerencsének köszönhetően kerülhettek az AP és a UPI alkalmazásába. Az ÁVO figyelte őket, a folyamatosan jelentettek róluk, koholt kémváddal előbb az apát, majd az anyát is letartóztatták, kisgyermekeik, Kati és három évvel idősebb nővére egy ismeretlen családhoz került. A házaspár 1956-ban ismét tudósított, 1957 elején az amerikai segítséggel menekültek el Magyarországról.
Kati Marton néhány évvel ezelőtt tudta meg azt is, hogy szüleit az Államokban is megfigyelték, megpróbálták beszervezni és hazacsalni. „A könyv tavaly jelent meg az Egyesült Államokban, akkor tizennégy amerikai városban beszéltem különböző rendezvényeken róla. Most itt, Budapesten megtenni homlokegyenest mást jelent ugyanez számomra” - fogalmazott.
Elgondolkodtál már azon, hogy mit tennél Winston Smith bőrében, Óceánia polgáraként? Miképp reagálnál az angszocra? Mert állítólag a Nagy Testvér szeret téged. Csak nem érzed.
Melyik húsvéti szimbólum fért bele és melyik nem a szocialista világnézetbe? Miről írt a szocialista sajtó húsvét idején? És mi köze van a focinak a húsvéthoz? – ezekre a kérdésekre válaszolt a Mandinernek Porogi András, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa.
A miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta, a tiszás politikusok nemhogy nem szégyellik, hogy a saját országuk ellen dolgoznak, hanem büszkék, rá és ez a céljuk.