Megfejtette az Economist: ezért tombol az antiszemitizmus Európában
A brit lap felismerte a tüneteket, megoldást azonban nem kínált rájuk.
Az amerikai külügyminisztérium és a CIA megkérdőjelezte, hogy valóban csak tagdíjakból és a helyi szimpatizánsok adományaiból létezik a párt.
A Jobbik pénzügyi hátteréről érdeklődött többek közt értesülések szerint az amerikai külügyminisztérium és a CIA mintegy negyven megjelent munkatársa azon az egynapos szimpóziumon, amelyen Közép-Európa került terítékre, különös tekintettel a szélsőjobboldal megerősödésére. Az eseményre csütörtökön, a nyilvánosság kizárása mellett került sor Washington mellett, közel a Központi Hírszerző Ügynökség székhelyéhez.
Magyarországra vonatkozóan a két fő felszólaló Bozóki András, a budapesti Közép-európai Egyetem professzora és a New York-i Columbia Egyetem vendégtanára, illetve Balogh Éva történész, a Yale Egyetemhez tartozó Morse College korábbi dékánja volt. Balogh megnövekedett feszültségre számít Magyarország és szomszédai között, ha a Fidesz megnyeri a választásokat. Ha Martonyit újra külügyminiszternek nevezik is ki, alárendelt szerepet játszik csak. A szálak Németh Zsolt kezében futnak össze, aki szerinte a legutolsó személy, akinek bármi köze lehetne a diplomáciához. Nacionalista, aki nem ismeri a "kompromisszum" szó jelentését - állítja.
Orbán újabban az amerikai kapcsolatok javítására törekszik Balogh szerint, sőt Jeruzsálembe is ellátogatott, viszont "antiszemitizmusuk okán a Jobbik-támogatók Izrael esküdt ellenségei". Joggal vethető fel a kérdés, hogy a Jobbik pénzt kap-e Irántól. Nehéz hinni az állításuknak, miszerint kiadásaikat teljesen fedezik a tagdíjak és a helyi szimpatizánsok adományai - állítja válaszul a washingtoni külügy és a CIA munkatársai által feltett kérdésre Balogh.
A CIA kérdez: Iránból pénzelik a Jobbikot? (NOL)
Eva S. Balogh (Árokásó blog)