-Az európai béke és egység ünnepén, az Európa-napon van mit ünnepelni, az Európai Unió sokat változott az utóbbi évtizedekben, és a folyamatok között vannak pozitív jelenségek – vélekedett a volt berlini nagykövet a Mandiner Világrend című műsorában, példának említve azt, hogy
az európai történelemben nem volt precedens arra, hogy 70 éven keresztül ne robbant volna ki háború a kontinensen,
márpedig az EU tagállamai között ennyi ideje békét hozott az unió.
Prőhle Gergely a negatívumok között említette, hogy bár az EU alapító atyái egy megfelelő rendszer alapjait fektették le, nem láthatták előre a későbbi évtizedek kihívásait, a mostani kor nagy vitáját, a szuverenisták és a föderalisták közötti szembenállást, vagy azt a tendenciát, hogy Európából vízfejet csinálnak. Az Európai Unió szerződései és intézményrendszere egy jól kitalált rendszer, amely jól is működhetne, ha az Európai Bizottság valóban a szerződések őre lenne, nem pedig egy politikai testület, illetve ha a szerződéses hatásköreit minden uniós intézmény betartaná.
Európa jövője és identitása
„A szubszidiaritásnak kulcsfogalomnak kell lennie a mai Európában” – fogalmazott a volt berlini nagykövet,
minden problémára a helyi érintettekhez legközelebb eső szinten kellene megszületniük a döntéseknek,
ez az EU egységéhez alapvető feltétel. A páneurópai mozgalom eszméjét fél évszázadig képviselő Habsburg Ottó úgy képzelte el, hogy a nagyobb európai egység csak abban az esetben működhet, ha a kisebb egységeknek megfelelő jogosultságokat biztosítanak a szerződések.
Az uniós előírásokat azonban nagyon nehéz úgy értelmezni, hogy azok a tagállamoknak megmondják, „kikkel kell együtt élnünk, és az sem, hogy vallási, illetve nemzeti kérdésekben megmondják nekünk, hogyan kell eljárnunk” – tette hozzá a Világrend vendége. Prőhle Gergely szerint az „Egység a sokféleségben” uniós jelmondat értelmében elsősorban éppen a nemzeti kisebbségi jogokat és a szubszidiaritás elvét kellene érvényesíteni, de mindkettő terület gyenge szabályozási lábakon áll.
A volt nagykövet kitért Magyarország és az EU viszonyára is, amikor kifejtette: Magyarország mindig is „interdependenciákban” létezett, így érdeke jól működő szövetségi rendszerekben, gazdasági kapcsolatokban lennie. Mint mondta: a gazdasági és politikai kapcsolataink diverzifikálása szükségszerű jelenség, viszont
elemi érdekünk, hogy az EU tagállamaival való jó kapcsolatunkat helyreállítsuk.