Sokáig titkolóztak az oroszok: Marija Zaharova telefonon kapta meg a parancsot (VIDEÓ)
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő nem kommentálhatta az oroszok drasztikus lépését.
„A kínaiak is tudják, hogy egyelőre sem katonailag, sem gazdaságilag nem olyan erősek, hogy az Egyesült Államokkal és szövetségi rendszerével szemben egyenrangú félként lépjenek fel” – vélekedik Salát Gergely. Milyen veszélyt jelentenek a kommunista rendszerre az elmúlt hetek tüntetései? Mennyire erős Kína ahhoz, hogy az új világrend szabályait meghatározza? A Kína-kutató válaszol a Mandiner Világrend adásában.
***
Kína még nem elég erős ahhoz, hogy egy nyílt globális versengésben eséllyel vegye fel a küzdelmet az Egyesült Államokkal. Amerika szándéka most tehát az, hogy egy új hidegháborús megosztottságot alakítson ki a világban, hogy a kínaiak ne tudjanak a „surranópályán” úgy növekedni, mint a megelőző évtizedekben – mondja az adásban Salát Gergely. Peking célja éppen ennek ellenkezője: elkerülni egy hidegháborús helyzetet, hogy tovább kereskedhessenek, fejlődhessenek, hiszen a globalizáció legnagyobb nyertese Kína volt.
Az ukrajnai háború gazdaságilag nagy kárt okoz Kínának – ezt kompenzálja, hogy rövidtávon diszkont áron jutnak majd orosz olajhoz és gázhoz. A zéró-covid-politika a másik tényező, ami miatt visszaesett a kínai növekedés, ráadásul a szigorú pekingi intézkedések megsértették a több évtizede életben lévő társadalmi konszenzust, miszerint a politikai szabadságjogok szűkösségért cserébe az állam megteremti az egyéni boldogulás, a jólét feltételeit.
Milyen fenyegetést jelentenek a november vége óta tartó tüntetések a kínai kommunista rendszernek? Milyen erőben van Kína az új világrend kialakításánál?
A műsor vendége: Salát Gergely Kína-szakértő, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--