Agócs Gergely, a Hagyományok Háza munkatársa a mesemondás egykori szerepéről és mai lehetőségeiről beszélt a Párbeszéd Házában, április 16., hétfő este. Elmondta, hogy mesét nézni de még olvasni sem ugyanaz, mint mesét mondani. „Jóember, nem azt mondtam, hogy nincs mese. Hanem hogy a mesemondás hagyománya veszett ki. Hogy valamit te felolvasgatsz: örülök. Nem azt mondtam, hogy a konzervek szó szerint való felidézgetése célravezető.”
A mese ugyanis lehet akár egy-másfél órás is, és felnőtteknek szól. Az ember nem csak észszerű lény, a történetek sokkal jobban megragadnak a lelkében, mint a puszta figyelmeztetések. El is énekelt a jelenlévőknek egy gyimesi balladát a kevélységről. A példázat nagy hatással lehet az emberre, „nem véletlen, hogy Krisztus urunk is példázatokban” tanított.
„A mesék valójában az értelmes élet kézikönyvei”, ami megismerteti a közösségi élet normáit. Emellett a népmesék művészi alkotások, a beszélt nyelv piramisának csúcsai, aminek a kifejezései tökéletesre vannak csiszolva. A Jancsi és Juliska például az incesztustilalomról szól. A népmesék leírva, lerövidítve, olvasmányosítva már nem az igazi. Ugyancsak nem mesék a kortárs szerzők gyermeknovellái, ahogy A kis gyufaárus lány sem mese. A népmesék ugyanis mindig happy enddel végződnek, mivel azokban kötelezően helyre kell állnia a világ megtört rendjének. „Én zokogtam, amikor elolvastam A kis gyufaáruslányt. Megérdemeltem én ezt? Mert valami bácsinak művészi hajlamai voltak Dániában? Dehogy érdemeltem!”
Agócs többször emlegette a „posztfaktuális apokaliptikus nihilizmust”, aminek a követői a folklórt statikus alakzatként bélyegezik meg. Ha Varró Dániel, „hogy egy posztfaktuális apokaliptikus nihilistát említsek”, megírja a versét, akkor az már csak abban a formában érvényes, ezzel szemben a mesét alakíthatja a mesemondó.
Agócs felemlegette Pilinszky Jánosnak egy Popper Péterhez, „egy másik posztfaktuális apokaliptikus nihilistához” írt levelét, amiben azt rótta fel neki, hogy „ti úgy gondoljátok, hogy az életben problémák vannak és megoldásokra van szükség, én meg úgy gondolom, hogy az életben tragédiák vannak, és irgalomra van szükség.” A folklorista leszögezte: ő ebben is Pilinszkyvel ért egyet, és a mesék is ezt tükrözik. Ennek ellenére úgy gondolja, hogy a lélekkel való foglalkozás két területen ért el komoly eredményeket az előző évszázadokban, az egyik a vallás, a másik a pszichológia, de a mesepszichológiát elhibázott területnek tartja, mivel a akik a mesepszichológiát művelik, nem látják, hogy ha bármilyen hatása van a mesének az emberi pszichére, akkor az nem az amiben, hanem az ahogyanban rejlik. Ha hősökre van szükség, arra pedig ott van a Szentírás, Prométheusz, Jókai és a Harry Potter, ami kiváló ifjúsági irodalom Agócs Gergely szerint.