A szervezett bűnözés és korrupció elleni osztály azt is vizsgálja, hogy Schröder felhasználta-e az orosz energetikai cégekben folytatott tevékenységét arra, hogy „nyomást gyakoroljon az EU-ra és Ukrajnára”.
„A Grupa Lotos olajfinomító vállalat tavalyi akvizóciója és a PGNiG olaj- és gázipari céggel való fúzió jót tett az Orlen-csoportnak, amely a legnagyobb lengyel olajipari vállalat. Az Orlen az első negyedévben rekord bevételre tett szert és a nyeresége is tetemesen nőtt. 110,3 milliárd złoty volt az Orlen bevétele és 9,2 milliárd złoty adózás utáni nyereséget ért el március végéig. Az előző év azonos időszakának eredményével összehasonlítva a bevétel 142,6, a nyereség pedig 221,7 százalékkal nőtt – írta a Rzeczpospolita című napilap.
Az EuRoPol Gaz 1,3 milliárd eurót követel a Gazpromtól
A Jamal földgázvezeték lengyelországi szakaszának tulajdonosa, az EuRoPol Gaz vállalat 6 milliárd złotyt (1,3 milliárd eurót) követel az orosz Gazprom óriásvállalattól, a tavaly leállított gázszállítások okozta veszteségek kompenzálására. Az EuRoPol Gaz a Stockholmi Kereskedelmi Kamara Választottbírósági Intézetéhez nyújtotta be igényét – jelentette a Business Insider Polska hírportál.
Törvényi felhatalmazás a balti-tengeri energia-infrastruktúra védelmére
A kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely »különleges helyzetben«, »modern terrorista fenyegetésekkel« kapcsolatban felhatalmazást ad a tengeri kulcsfontosságú energia-infrastruktúra megvédése érdekében »ellenséges hajó elsüllyesztésére«, terrorista akció elhárítására. A Reuters ismertette a tervezetet, a biznesalert.pl jelentésére hivatkozva. A törvénytervezetet úgy alakították ki, hogy a jogi alapot »biztosítsa a lengyel hadsereg számára, a fenyegetésre adott válaszhoz a tengeri infrastruktúra támadása esetén, különösen a Baltic Pipe földgázvezetékre vonatkozóan«. A tervezet felhatalmazza a védelmi minisztert parancs kiadására »ellenséges hajó vagy vízi jármű elsüllyesztésére«. Hasonló esetben ellenséges léghajó elleni intézkedésre is kiterjed a tervezett felhatalmazás. A törvénytervezetet a parlamentnek jóvá kell hagynia.
Gázüzemű erőmű alapkőletétele
Lerakták az alapkövét Grudziądzban (Kujávia-pomeránia vajdaság, Közép-Lengyelország északi részén) annak az 563 MW kapacitású gázüzemű erőműnek, amelynek a beruházó konzorciumát a Siemens Energy Global, a Siemens Energy és a Mytilineos alkotja. A beruházás értéke 2 milliárd złoty, jelentette a The Warsaw Voice multimédia platform. A közvetlen megbízó a CCGT Grudziądz (zárt ciklusú gázturbinás erőmű), a PKN Orlen ellenőrzése alatt álló Energa vállalatcsoport leányvállalata – jelentette a Rzeczpospolita című napilap. Az új erőműben az áramtermelés a tervek szerint 2026-ban indul.
Duda az új globális energiarendről
Számos jele van annak, hogy a hagyományos, homogén, földgázon alapuló gázipar több üzemanyagú, különböző megújuló energiaforrásból származó gázt alkalmazó vegyes ágazattá válik – üzente a Miedzyzdrojeban megtartott 26. Gazterm konferencia résztvevőinek a rendezvény fővédnöke, Andrzej Duda. A Dziennik Gazeta Prawna című napilap által ismertetett köztársasági elnöki levélben Duda hangsúlyozta: „az energiabiztonság megőrzése egyebek között észszerűséget követel a szabad gáz- és energiapiacról áttéréskor, az energiaváltás alapvető kihívásaival szembenézéskor”.
A lengyel ügyészség vizsgálja Schröder szerepét
A Frankfurter Allgemeine Zeitung idézte az RMF FM lengyel kereskedelmi rádióállomás tudósítását arról, hogy a varsói ügyészség vizsgálja Gerhard Schröder korábbi német szövetségi kancellár »szerepét az Ukrajna elleni orosz agressziós háború előkészítésében«. A meg nem nevezett forrásokra támaszkodó információk szerint a szervezett bűnözés és korrupció elleni osztály azt is vizsgálja, hogy Schröder felhasználta-e az orosz energetikai cégekben folytatott tevékenységét arra, hogy »nyomást gyakoroljon az EU-ra és Ukrajnára«.”
Nyitóképen: Gerhard Schröder. Fotó: Kay Nietfeld / DPA / AFP